ویکی‌ادبیات:حذف زمان‌دار

From ویکی‌ادبیات
Jump to: navigation, search

الگو:سیاست ویکی‌ادبیات الگو:فهرست سیاست حذف

حذف زمان‌دار عملی است که طی آن، مقاله‌ای که بدون بحث و جدل برای حذف نامزد است، مشخص می‌شود و از طرفی به‌طور قطعی مشمول معیارهای حذف سریع نیست. این کار باعث کاهش بار نظرخواهی برای حذف می‌شود؛ اما نباید جهت دور زدن یک مقاله از این قاعده استفاده شود. از حذف زمان‌دار وقتی استفاده می‌شود که هیچ‌گونه مخالفتی با حذف انتظار نرود و از آن هرگز نباید هم‌زمان با نظرخواهی برای حذف استفاده کرد و فقط هم یک بار می‌توان آن را در یک مقاله به‌کار گرفت. هر کاربری، به‌جز نویسنده، با برداشتن برچسب حذف زمان‌دار، به این عمل اعتراض کند؛ این کار باعث می‌شود که روند حذف زمان‌دار به‌کلی متوقف شود.

اگر هیچ ویرایشگری اعتراضی نداشته باشد، صفحهٔ نامزدشده پس از ده روز توسط یکی از مدیران غیردرگیر ملاحظه می‌شود که بعد از بازبینی مقاله می‌تواند آن را حذف کند یا برچسب را بردارد. درصورتی‌که هر گونه اعتراضی به حذف زمان‌دار باشد، مقاله را نمی‌توان با این روش حذف کرد و هر کاربری، به‌جز نویسندهٔ مقاله، می‌تواند تا زمانی که برچسب در مقاله درج است، آن را از مقاله بردارد. حتی بعد از اینکه یک مقاله به‌صورت حذف زمان‌دار حذف شد، آن مقاله را با درخواست هر شخصی، به‌جز نویسنده، می‌توان احیا کرد؛ بنابراین از حذف زمان‌دار فقط یک بار می‌توان استفاده کرد و از آن نباید برای مقاله‌هایی که قبلاً نامزد حذف زمان‌دار یا نامزد نظرخواهی برای حذف شده‌اند استفاده کرد.

حذف زمان‌دار فقط در فضای نام مقالات، ابهام‌زدایی‌ها و فهرست‌ها اجرایی است و از آن نمی‌توان در تغییر مسیرها، صفحه‌های کاربری، فضای نام الگو، رده‌ها یا هر فضای نام دیگری استفاده کرد.

به ترجمه‌های ماشینی معمولاً برچسب حذف زمان‌دار زده می‌شود به امید اینکه تا حد مطلوبی بهبود بیابند.[۱]

برای حذف زمان‌دار سه مرحله باید انجام شود:

 1. یک مقاله یا صفحهٔ ابهام‌زدایی زمانی برای حذف پیشنهاد داده می‌شود که ویرایشگر آن را با دقت بازبینی کرده و برچسب {{حذف زمان‌دار}} را به‌صورت {{جا:حذف زمان‌دار}} در صفحه قرار دهد. این کار مقاله را به فهرست مقاله‌های در رده:صفحه‌های حذف زمان‌دار اضافه می‌کند.
 2. اگر هر کاربر تأییدشده‌ای (به‌جز خود نویسنده) بر حذف آن اعتراضی داشت (معمولاً با برداشتن برچسب {{حذف زمان‌دار}})، پیشنهاد حذف لغو شده و دیگر نمی‌توان پیشنهاد حذف مقاله را به این روش داد.
 3. مقاله ابتدا بررسی می‌شود و ۱۰ روز پس از نامزدشدن، یکی از مدیران آن را حذف می‌کند؛ اما می‌تواند برای احیا درخواست داده شود. و در صورت درخواست آن صفحه در زیرصفحهٔ کاربری کاربر احیا می‌شود.

نامزدکردن

قبل از نامزدکردن
 1. دلایل خود را برای حذف مشخص کنید و اینکه آیا جایگزینی برای حذف دارد یا خیر (برای مثال تغییر مسیر داده شود یا با صفحه‌ای دیگر ادغام شود)
 2. تاریخچه مقاله را بررسی کنید و دقت کنید که اخیراً در مقاله خراب‌کاری نشده باشد.
 3. مطمئن شوید که مقاله را می‌توان برای حذف پیشنهاد داد با بررسی اینکه:
  • قبلاً برای حذف پیشنهاد داده نشده باشد.
  • احیا نشده باشد.
  • در گذشته (یا حال) روی آن در نظرخواهی برای حذف، بحث نشده باشد.
 4. دقت کنید که فقط مقاله یا صفحهٔ ابهام‌زدایی را می‌توان برای حذف پیشنهاد داد.[۲]
نامزدکردن
 1. الگو:Tlsp را به بالای صفحه‌ای که می‌خواهید حذف شود اضافه کنید و دلیلی واضح و بدون ابهام ارائه دهید. برای کمک به حذف بهتر، دلیل دقیق این را که مقاله به چه عنوان نامزد حذف شده، بیان کنید، مثلاً اینکه از کدام‌یک از رهنمودهای سرشناسی تخطی کرده‌است. در خلاصه‌ویرایش حتماً بیان کنید که مقاله برای حذف پیشنهاد داده شده‌ است. به‌هیچ‌وجه گزینه این ویرایش جزئی است را انتخاب نکنید.
 2. برچسب {{پیشینه حذف زمان‌دار}} را به صفحهٔ بحث مقاله بیافزایید (حتی‌الامکان کادرهای مناسب برچسب را پرکنید).
 3. مقاله را در فهرست پیگیری‌های خود قرار دهید.
 4. بهتر است به سازندهٔ مقاله پیامی فرستاد مبنی‌بر اینکه مقاله‌ای که ساخته‌ است برای حذف پیشنهاد داده شده‌ است، مگر در مواقعی که کاربر سازنده دیگر عضوی فعال در ویکی‌ادبیات نبود و کناره‌گیری کرده باشد. این کار را می‌توان با اضافه کردن برچسب الگو:Tlsp در صفحهٔ بحث کاربر انجام داد.

مخالفت کردن

برای مخالفت با حذف زمان‌دار و نتیجتاً جلوگیری دائمی از یک حذف زمان‌دار، برچسب الگو:Tlsp را از بالای مقاله بردارید. شما تشویق می‌شوید؛ ولی ملزم نیستید که:

 1. در خلاصه‌ویرایش یا در صفحهٔ بحث توضیح دهید چرا با حذف زمان‌دار مخالف‌اید،
 2. به کاربران درگیر در حذف زمان‌دار با گذاشتن برچسبی در صفحه بحثشان اطلاع دهید.
 3. برچسب {{پیشینه حذف زمان‌دار}} را در صفحه بحث مقاله بگذارید تا از نامزدکردن مجدد به‌طور حذف زمان‌دار جلوگیری شود.
 4. مقاله را بهبود دهید تا دغدغه ابرازشده مرتفع شود.

اگر یکی از کاربران تأییدشده (به‌غیر از نویسندهٔ مقاله)[۳] برچسب را برداشت، آن را دوباره نگذارید، حتی اگر برچسب به‌طور واضحی با نیت بد برداشته شده باشد. این شامل برداشتن‌هایی که مشخصاً مخالفت با حذف نیستند بلکه خالی‌کردن صفحه یا خراب‌کاری است نمی‌شود و برچسب‌های برداشته‌شده توسط کاربران تحریم‌شده را می‌توان برگرداند. اگر هنوز باور دارید مقاله باید حذف شود یا اینکه مقاله باید با بحث حذف شود آن را در ویکی‌ادبیات:نظرخواهی برای حذف قرار دهید.

شیوهٔ کار برای مدیران

حذف

قبل از حذف، مدیر باید مقاله و تاریخچهٔ آن و سیاههٔ حذف را بررسی کند تا مطمئن شود که:

 1. برچسب {{حذف زمان‌دار}} به‌طورمداوم برای ۱۰ روز در مقاله قرار داشته‌ است.
 2. هیچ اعتراضی در صفحهٔ بحث صورت نگرفته.
 3. مقاله می‌تواند به‌صورت حذف زمان‌دار، حذف شود: صفحه تغییر مسیر نباشد، قبلاً پیشنهاد حذف داده نشده باشد، قبلاً احیا نشده باشد و قبلاً در نظرخواهی برای حذف روی آن بحث نشده باشد.

اگر تصمیم بر حذف مقاله گرفتید، دلیل حذف آن را ارائه دهید، مثلاً دلیلی که نامزدکننده ارائه می‌دهد «پیش‌حذف منقضی‌شده» به‌تنهایی کافی نیست. برای ارزیابی بی‌طرفانه، مقاله نباید توسط آن شخصی که برچسب پیشنهاد حذف را به مقاله افزوده حذف شود.

اگر تصمیم بر حذف‌نشدن مقاله گرفتید، حتماً ذکر کنید که مقاله باید برای رفع مشکلی که داشته اصلاح شود یا اینکه در نظرخواهی برای حذف قرار گیرد. اگر مقاله حذف نشد حتماً باید {{حذف زمان‌دار قبلی}} در صفحهٔ بحث مقاله قرار گیرد.

احیا

مدیران می‌توانند مقاله‌ای که حذف زمان‌دار شده را بدون نیاز به درخواست در ویکی‌ادبیات:درخواست احیا و به صلاح‌دید خودشان احیا کنند. کاربران این اختیار را دارند که برای احیای مقاله‌ای که حذف‌زمان‌دار شده است از طریق ویکی‌ادبیات:درخواست احیا اقدام کنند. در صورت درخواست کاربر، مقاله را می‌توان در زیر صفحهٔ کاربری وی احیا کرد.

ابزار توینکل

به کمک ابزار توینکل کاربرهایی که دسترسی گشت‌زنی دارند، می‌توانند روند برچسب‌زدن و هشدار به کاربر نویسنده را با اعلام دلیل انجام دهند.

جستارهای وابسته

یادداشت‌ها

 1. ویکی‌ادبیات:قهوه‌خانه/اجرایی/بایگانی ۲۱#حذف سریع مقالات ترجمه ماشینی
 2. حذف صفحات دیگر نظیر تغییر مسیرها باید در نظرخواهی برای حذف قرار گیرد یا اگر مقدور بود برچسب حذف سریع زده شود.
 3. این نمونه در نظرخواهی پیرامون افزودن برخی محدودیت‌ها به سیاست حذف به اجماع جامعهٔ ویکی‌پدیای فارسی رسیده‌است