ویکی‌ادبیات:صفحه‌های کاربری

From ویکی‌ادبیات
Jump to: navigation, search

الگو:جعبه راهنما۲

ویکی‌ادبیات برای آسان‌سازی ارتباط میان مشارکت‌کنندگان، صفحاتی به نام صفحات کاربری دارد. اگر فرض کنیم که نام کاربری شما مثال باشد، در آن صورت:

صفحات کاربر عمدتاً برای گفت‌وگوهای بین فردی، اطلاعیه‌ها، تست‌ها و پیش‌نویس‌ها و در صورت تمایل برای ارائه اطلاعات شخصی و بیوگرافی به‌شکل محدود دردست استفاده است.

برای اینکه به صفحهٔ کاربری خودتان بروید، روی این پیوند کلیک کنید. برای رفتن به صفحهٔ بحث خودتان روی این پیوند کلیک کنید. اگر شما با حساب کاربری‌تان به ویکی‌ادبیات وارد شده باشید، پیوندی به صفحهٔ کاربری شما در بالا و سمت چپ همهٔ صفحات ویکی‌ادبیات به‌نمایش درمی‌آید؛ همچنین، پیوندی به اسم «بحث» در بالای تمام صفحات می‌بینید که شما را به صفحهٔ بحث کاربری‌تان می‌بَرَد. توجه کنید که پیوند ویژه:Mypage هرکسی را به صفحهٔ کاربری خودش‌ می‌بَرَد. اگر می‌خواهید از صفحهٔ کاربری خودتان برای کاربر دیگری پیوندی بگذارید، باید آن را به‌صورت [[کاربر:نام کاربری خودتان]] بنویسید.

اطلاعاتی که شامل جزئیاتی دربارهٔ خودتان باشد، نباید در فضای نام اصلی ویکی‌ادبیات بیاید؛ زیرا آن فضای نام مختص مطالب دانشنامه‌ای است.

اگر احیاناً نمی‌خواهید که صفحهٔ کاربری داشته باشید، بهترین کار آن است که صفحهٔ کاربری‌تان را به صفحهٔ بحث خودتان تغییر مسیر بدهید.

آگاه‌سازی بحث کاربری

الگو:نیازمند به‌روزرسانی اگر کسی صفحهٔ بحث کاربری شما را ویرایش کند یا پیامی برای شما بگذارد یا هر دو کار را انجام دهد، هر جای ویکی‌ادبیات باشید، هشداری مانند هشدار زیر را در بالای همهٔ صفحه‌ها خواهید دید. این پیام تا زمانی که صفحهٔ بحث خود را بازبینی کنید، تاریخچه‌اش را بررسی کنید، یا تفاوتی از تاریخچه را ببینید، نمایش خواهد یافت. ایجاد یک بَرنمای ساختگی که موجب شود کاربران به‌اشتباه فکر کنند پیام تازه‌ای دارند ممنوع است.

شما از یک کاربر دیگر پیام جدید دارید (۱ تغییر اخیر).

پیوندهای ویژه:صفحه من و ویژه:بحث من، میان‌برهایی هستند که هر کاربری را به صفحهٔ بحث خودش می‌برند. اگر کسی بخواهد به صفحهٔ کاربری یا بحث شما (یا کاربری دیگر) برود، نیاز به یک پیوند مناسب خواهد بود (مانند [[بحث کاربر:مثال]]). در عمل، صفحه‌های کاربری و صفحه‌های بحث کاربری اغلب با کلیک روی امضای کاربران در گفت‌وگوها یا پیوندهای نمایش‌داده‌شده در تاریخچه و تفاوت‌ها بازدید می‌شوند.

صفحهٔ کاربری من شامل چه مضامینی می‌تواند باشد؟

نخست آنکه می‌توانید در صفحهٔ کاربری خودتان {{صفحه کاربری}} را وارد کنید. به‌این ترتیب، یک جعبه مشابه چیزی که در زیر می‌بینید به صفحهٔ شما اضافه خواهد شد که به بیننده اطلاع می‌دهد، صفحه‌ای که می‌بیند، صفحهٔ کاربری از کابران ویکی‌ادبیات است نه صفحه‌ای از دانشنامه. این کار الزامی نیست، اما به‌خصوص به کاربران تازه‌کار ویکی‌ادبیات کمک می‌کند تا صفحات کاربری را با صفحات دانشنامه اشتباه نگیرند.

الگو:صفحهٔ کاربری

در صفحهٔ کاربری‌تان می‌توانید هرچیزی را که منطبق با پروژهٔ ویکی‌ادبیات باشد اضافه کنید. توجه کنید که ویکی‌ادبیات یک میزبان رایگان، وب‌نوشت، تهیه‌کنندهٔ فضای وب یا وبگاه شبکه‌های اجتماعی نیست و به‌همین‌دلیل شما حق ندارید از صفحهٔ کاربری‌تان به‌عنوان یک صفحهٔ خانگی (home page) در وب استفاده کنید. شما می‌توانید صفحهٔ کاربری‌تان را به‌عنوان مکانی برای سازماندهی کارهایی که در ویکی‌ادبیات انجام خواهید داد، درنظر بگیرید و پیوندی به مقالاتی که مرتباً به آن‌ها سر خواهید زد در آن ایجاد کنید. همچنین، از آن به‌عنوان کمکی به دیگر کاربران جهت آشناکردن آنان با همکارشان در ویکی‌ادبیات (یعنی خود شما) استفاده کنید.

یک شروع خوب می‌تواند افزودن کمی اطلاعات دربارهٔ خودتان، به‌عنوان مثال، مطالبی درخصوص روش برقرارکردن ارتباط با شما (نشانی رایانامه، پیام فوری و...)، تصویری از خودتان، نام واقعی‌تان، محل اقامت و اطلاعاتی دربارهٔ تخصص و علاقه‌تان، آنچه دوست دارید و آنچه دوست ندارید، صفحهٔ شخصی‌تان و مطالبی ازاین‌دست باشد. واضح است که این مطالب بستگی به میزان علاقهٔ شما به حفظ حریم خصوصی‌تان دارد و هیچ الزامی ندارد که این اطلاعات را در صفحهٔ کاربری‌تان وارد کنید.

همچنین می‌توانید از صفحهٔ کاربری‌تان برای استفادهٔ بهینه‌تر از ویکی‌ادبیات بهره ببرید: می‌توانید کارهای در دست اقدام، برنامه‌های آینده، یادآوری‌ها، پیوندهای مفید و موارد مشابهی در صفحهٔ کاربری‌تان داشته باشید. همچنین، خوب است که به‌عنوان یک صفحه تمرینِ کمکی از آن بهره ببرید.

استفادهٔ دیگر می‌تواند آگاه‌کردن دیگران از فعالیت‌های شما در ویکی‌ادبیات و نظرات شما درخصوص ویکی‌ادبیات باشد. پس ممکن است طرح‌های جاری، خلاصه‌ای از فعالیت‌های اخیرتان در ویکی‌ادبیات و نظرات (سازنده)تان در زمینهٔ مقالات و سیاست‌های ویکی‌ادبیات را در آن قرار دهید. اگر قرار است مدتی در ویکی‌ادبیات فعالیت نداشته باشید، می‌توانید در صفحهٔ کاربری‌تان به آن اشاره کنید (مثلاً با استفاده از الگوی {{ویکی‌مرخصی}}).

زیرصفحات کاربری چه؟

اگر شما به صفحات بیشتری احتیاج دارید، می‌توانید برای خود زیرصفحه درست کنید. کمابیش همان مطالبی را که می‌توانید در صفحهٔ کاربریتان درج کنید، می‌توانید در این زیرصفحات نیز قرار دهید.

مثال‌ها:

 • یک کار درحال‌انجام، تا وقتی‌ که آمادهٔ ارائه شود.
 • بایگانی بحث‌های کاربری.
 • صفحات آزمایشی: برای آزمودن یک الگوی جدید، می‌توانید ابتدا آن را به‌عنوان یک زیرصفحهٔ جدید ایجاد کنید و بعد از رفع ایرادها، به فضای نام الگو منتقل کنید.
 • بخش‌های صفحهٔ اصلی که به‌اندازهٔ کافی بزرگ است و نیاز به داشتن صفحه‌ای جدا دارد. مثلاً، صفحه‌ای برای ذخیرهٔ نشان‌های افتخاری که به‌دست آورده‌اید یا تصاویری که گرفته‌اید.

الگو:عنوان بخش

صفحهٔ کاربری من شامل چه چیزهایی نباید باشد؟

باید از قراردادن محتوای حتی مهمی که ربطی به ویکی‌ادبیات ندارد در صفحه کاربری خود خودداری کنید. ویکی‌ادبیات یک ارائه‌کنندهٔ خدمات میزبانی نیست. بنابراین صفحهٔ کاربر شما یک وب‌سایت شخصی نیست. محتوای صفحات کاربری باید بر افزایش همکاری مؤثر با ویکی‌ادبیات باشد؛ درنتیجه صفحهٔ کاربری شما جای اطلاعات مرتبط با مشارکت‌های شما با این پروژه‌است. علاوه‌بر این تفاهم گسترده‌ای جاری است مبنی‌بر اینکه فضای کاربری شما نباید شامل مطالبی باشد که باعث بدنامی پروژه یا مسبب رنجش گسترده کاربران شود.

چه به‌صورت جدی و چه در زمان ترولینگ سیاست ویکی‌ادبیات چه چیزی نیست در صفحات کاربری و کل دانشنامه اجرایی می‌شود.

شما در فضای کاربری به‌نسبت سایر فضاها آزادی‌ عمل بیشتری دارید؛ اما بی‌پروا نباشید. مطالب به‌شدت رنج‌آور را ممکن است هرکدام از ویرایشگران حذف کنند.

برخی از مضامینی که نباید در صفحه‌های کاربری قرار گیرد:

به‌طورکلی، اگر شما مطالبی دارید که نمی‌خواهید کسی آن‌ها را ویرایش کند یا به هر دلیلی برای ویکی‌ادبیات مناسب نیست، بهتر است از یکی از سرویس‌های رایگان یا ارزان‌قیمت میزبانی وب استفاده کنید و برای خودتان یک پایگاه اینترنتی یا صفحهٔ خانگی ایجاد کنید.

گرچه مشارکت‌کنندگان ویکی‌ادبیات در اعمال این قانون دربارهٔ کاربران دایمی و مفید ویکی معمولاً خیلی سخت نمی‌گیرند و مثلاً به‌طور معمول برای انجام فعالیت‌هایی که غیرمستقیم به‌نفع ویکی‌ادبیات باشد، اجازه می‌دهند، وقتی که کاربری شروع به انجام فعالیت‌های خراب‌کارانه کرد یا به‌نحوی بازدارندهٔ روند رشد و پیشرفت ویکی‌ادبیات شد، دربارهٔ صفحهٔ کاربری‌اش هم مثل بقیهٔ ویرایش‌هایش با جدیت برخورد می‌کنند.

به‌دلیل اینکه تغییر مسیردادن صفحهٔ کاربریتان به صفحه‌ای غیراز صفحهٔ بحث خودتان باعث می‌شود که پیگیری پیوندهایی که به فضای نام شما داده شده است دشوار شود، این کار توصیه نمی‌شود. استثناء‌اش زمانی است که شما صفحهٔ کاربری فعلی‌تان را به صفحهٔ کاربری حسابی که قبلاً از آن در ویکی‌ادبیات استفاده می‌کرده‌اید تغییر مسیر بدهید یا به‌عکس.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌ادبیات به کاربرانی که در صفحهٔ کاربری‌شان ادعای غیرواقعی دربارهٔ هویت یا سوابق علمی‌شان می‌کنند، دید خوبی ندارند. همین دید، دربارهٔ کاربرانی که در صفحهٔ کاربری‌شان ظاهر صفحات دیگر نرم‌افزار مدیاویکی را شبیه‌سازی کنند نیز برقرار است.

الگو:عنوان بخش

صفحه‌هایی که شبیه به مقاله‌ها باشند

صفحه‌های مقاله‌نما (صفحه‌هایی که در فضای نام کاربر ساخته شده است؛ اما ظاهری شبیه به مقاله‌های ویکی‌ادبیات دارد) در ویکی‌ادبیات پذیرفتنی نیست و ممکن است حذف شود. ویکی‌ادبیات ارائه‌کننده خدمات رایگان میزبانی وب نیست و نباید از آن برای ذخیره‌کردن صفحه‌هایی شبیه به مقاله‌ها چون نسخه‌های حذف‌شده یا قدیمی مقاله‌های ویکی‌ادبیات برای طولانی‌مدت استفاده کرد.

اگر نسخه‌ای قدیمی از یک مقاله را به‌طور موقت برای انجام ویرایش در فضای کاربری خود قرار می‌دهید، حتماً بالای صفحه برچسبی بزنید تا مدیران را از موقتی‌بودن و عامدانه‌بودن این کار آگاه کنید. چنین صفحه‌هایی حتی در صورت داشتن برچسب هم نباید برای مدت‌طولانی نگه داشته شود.

ویرایش در صفحات کاربری

صفحات کاربری ویکی‌ادبیات هم جزئی از ویکی‌ادبیات است؛ پس:

 • محتویات آن باید تحت اجازه‌نامهٔ GFDL منتشر شود.
 • سایر کاربران هم اجازهٔ ویرایش صفحهٔ کاربری شما را دارند، اگرچه معمولاً انگیزه‌ای برای این کار نیست.
 • سیاست‌های کلی ویکی‌ادبیات نظیر حملهٔ شخصی ممنوع در صفحات کاربری و زیرصفحات آن‌ها نیز مصداق دارند. سیاست‌هایی که فقط مربوط به مقالات هستند (نظیر ویکی‌ادبیات:شیوه ارجاع به منابع) در صفحات کاربری اعمال نمی‌شوند.

به‌طورکلی، پرهیز از ویرایش کلی در صفحات کاربری دیگران امری مؤدبانه تلقی می‌شود. برخی از کاربران ویکی‌ادبیات در این خصوص که صفحهٔ کاربری‌شان را دیگران ویرایش کنند مشکلی ندارند و حتی گاهی این را در صفحهٔ کاربری‌شان اعلام می‌کنند. در مقابل، برخی از کاربران ویکی‌ادبیات دربارهٔ اینکه کسی در صفحهٔ کاربری آن‌ها تغییر بدهد حساس‌اند. در این حالت بهتر است که به این خواستهٔ آن‌ها احترام بگذارید. اگر فکر می‌کنید تغییری ضروری است، بهترین کار آن است که این نکته را در صفحهٔ بحث کاربری آن‌ها یادآور شوید تا اگر متقاعد شدند این تغییر را انجام دهند. همچنین از ویرایش‌های جزئی غیرضروری در صفحهٔ کاربری دیگران پرهیز کنید و دربارهٔ ویرایش‌های کلی، غیراز آنکه در خلاصه‌ویرایش توضیح می‌دهید، توضیحی هم در صفحهٔ بحث آن کاربر اضافه کنید.

در صفحهٔ بحث کاربری‌تان، حذف مطالب اضافه‌شده ممنوع نیست؛ اما به‌طورکلی، بایگانی‌کردن بر حذف‌کردن ترجیح داده می‌شود. به‌طور ویژه، حذف‌کردن اخطارهایی که از کاربرهای دیگر یا مدیران ویکی‌ادبیات گرفته‌اید، پسندیده نیست.

قفل‌کردن صفحات کاربری

صفحات کاربری نیز، مانند مقالات ویکی‌ادبیات، گاهی کانون حملات خراب‌کارانه یا جنگ‌های ویرایشی قرار می‌گیرند. در این حالات، اگر خراب‌کاری ادامه پیدا کند، مدیران صفحهٔ کاربریِ مدنظر را قفل می‌کنند. در این حالت، کاربرانی که اختیارات مدیریتی ندارند قادر به ویرایش این صفحه نخواند بود که این می‌تواند شامل حال صاحب آن حساب کاربری نیز بشود.

مدیران اجازه دارند در صورت نیاز صفحهٔ کاربری خود را قفل کنند یا صفحات کاربری محافظت‌شده را ویرایش کنند. کاربرها هم اجازه دارند که اگر حفاظت‌شدن از یک صفحهٔ کاربری را ضروری می‌دانند، آن را به‌صورت یک درخواست در تابلوی اعلانات مدیران مطرح کنند.

همچنین توجه کنید که اگر شما اقدام به واردکردن اطلاعاتی در صفحهٔ کاربری‌تان بکنید که حق نشر در ویکی‌ادبیات برای آن‌ها نیست و این امر محرز باشد که شما قبلاً دربارهٔ غیرقانونی بودن این کار هشدار گرفته‌اید، اقدام شما مصداقی از خراب‌کاری تلقی می‌شود و ممکن است صفحهٔ کاربری‌تان قفل شود.

درخصوص صفحات بحث کاربری، معمولاً خراب‌کاری کمتر اتفاق می‌افتد و در بیشتر مواقع، صرف واگردانی خراب‌کاری کفایت می‌کند. حفاظت‌کردن (قفل‌کردن) صفحات بحث کاربری، به‌عنوان آخرین راه‌حل برای مقابله با چنین خراب‌کاری‌هایی مطرح می‌شود.

حذف زیرصفحات کاربری

گاهی پیش می‌آید که شما یک زیرصفحه برای صفحهٔ کاربری خودتان می‌سازید فقط به این منظور که یک الگو را آزمایش کنید یا اطلاعاتی را به‌صورت موقت نگهداری کنید. بعد از اینکه استفادهٔ شما از این زیرصفحه تمام شد، ممکن است بخواهید این زیرصفحه از ویکی‌ادبیات حذف شود. در این زمان شما اجازه دارید که درخواست حذف فوری این صفحه را بدهید.

برای اینکه زیرصفحهٔ کاربری‌تان حذف فوری بشود، تمام محتویات آن را با دستور {{حذف سریع}} جایگزین کنید. یکی از مدیران در اولین فرصت زحمت حذف آن را برای شما خواهد کشید. توجه کنید که شما فقط مجازید زیرصفحهای از صفحهٔ کاربری خودتان را نامزد حذف کنید. همچنین صفحاتی که قبلاً در یک فضای نام دیگر بوده‌اند و بعداً به فضای نام کاربر انتقال داده شده‌اند به‌این ترتیب حذف نمی‌شوند و باید برای آن‌ها از روش رأی‌گیری برای حذف استفاده کنید. به‌طورخلاصه، کافی است که الگوی {{پیشنهاد حذف}} را در اولین سطر زیرصفحهٔ مدنظر اضافه کنید و صفحه را ذخیره کنید؛ سپس برطبق توضیحاتی که در الگو می‌بینید، عمل کنید تا درخواست شما با ذکر دلیل حذف در صفحهٔ ویکی‌ادبیات:نظرخواهی برای حذف اضافه شود.

حذف صفحهٔ کاربری

حذف صفحهٔ کاربری دیگران

دراصل صفحهٔ کاربری هر کاربر توسط همان کاربر ویرایش می‌شود و خوب است پیش از حذف صفحات کاربری برای اطمینان با کاربر تماس حاصل شود. باوجوداین، استفاده از تصاویری که مشمول قانون «استفادهٔ منصفانه» یا تصاویر غیرآزاد می‌شوند،[۶] صفحهٔ کاربریِ که هنوز ایجاد نشده‌ است،[۷] نقض حق تکثیر، حمله، تبلیغ یا تخلف از اصول زندگی‌نامهٔ زندگان اگر آشکارا صورت گیرد، حذف سریع را ممکن می‌سازد و در برخورد با دیگر تخلفات نیز ممکن است بعد از نظرخواهی حذف صورت گیرد.[۸]

حذف صفحهٔ کاربری خود

چنانچه دلیل مدیریتی برای حفظ صفحهٔ کاربری و صفحهٔ بحث شما مطرح نشد (مثلاً هشداری دریافت نکرده باشید) می‌توانید درخواست کنید که این صفحات نیز حذف شوند. کافی است که دستور {{حذف سریع}} را به صفحهٔ مدنظر اضافه کنید. یک مدیر در أسرع وقت، پس از اینکه برای وی محرز شد که نیازی به نگه‌داشتن اطلاعات این صفحه نیست، آن را حذف خواهد کرد. توجه کنید که کاربران دیگر ممکن است با ذکر دلیل درخواست احیای صفحهٔ حذف‌شده را بکنند که در این صورت، صفحه توسط مدیران احیا می‌شود و حذف آن در صفحهٔ نظرخواهی برای حذف مجدداً بحث می‌شود.

حذف صفحه‌های بحث کاربری

صفحه‌های بحث کاربری و بایگانی‌هایی از آن‌ها که به‌شکل انتقال ساخته شده‌اند حذف نمی‌شوند؛ معمولاً به این صفحات جهت ارجاع توسط کاربران دیگر نیاز است. اما نسخه‌ای خاص از صفحه، سیاهه‌ها و نمونه‌های دیگر درون فضای کاربری به‌دلایل امنیتی مانند آزار، تهدید، توهین‌های بزرگ و تخلفات جدی دیگر، ممکن است حذف شده یا تغییر مسیر داده شوند. در این نمونه‌ها، هرگاه نیاز باشد استثنائاتی در مواقع ضروری با ذکر دلایل قانع‌کننده مانند ترک همیشگی ویکی‌ادبیات اعمال می‌شود. علاوه‌براین اطلاعات شخصی و خصوصی که در صفحه بحثتان نوشته می‌شود یا مضامینی که می‌توانند توهین‌آمیز باشند، ممکن است به‌دلیل آنچه بالاتر گفته شد حذف شوند. الگو:Further2

چه اطلاعات دیگری از من در صفحهٔ کاربری‌ام دردسترسی است؟

وقتی یک کاربر ویکی‌ادبیات به صفحهٔ کاربری شما می‌رسد، می‌تواند با استفاده از پیوند «مشارکت‌های این کاربر» که در سمت راست صفحه دیده می‌شود، مشارکت‌هایی را که در ویکی‌ادبیات انجام داده‌اید، ببیند. توجه کنید که حتی اگر صفحهٔ کاربری‌تان را حذف کنند، بازهم این اطلاعات دردسترسی خواهند بود.

اگر شما رایانامه را برای استفاده در ویکی‌ادبیات فعال کرده باشید (این کار از طریق صفحهٔ ترجیحات من انجام می‌شود)، کاربرهای دیگر ویکی‌ادبیات می‌توانند به شما نامهٔ رایانه‌ایی (email) بفرستند؛ اما ویکی‌ادبیات نشانی رایانامه شما را به آن‌ها نشان نمی‌دهد. توجه کنید که اگر شما به‌همین طریق به کاربر دیگری نامه بفرستید یا به نامه‌ای که کاربری برای شما فرستاده پاسخ دهید، نشانی رایانامه شما برای آن کاربر ارسال می‌شود و ویکی‌ادبیات قادر به جلوگیری از آن نیست.

پانویس

 1. WP:UP#GAMES
 2. WP:NOTSOAPBOX
 3. WP:UP#POLEMIC
 4. WP:UP#DELETE
 5. WP:FAKEARTICLE
 6. WP:CSD
 7. WP:U2
 8. WP:UP#DELETE

جستارهای وابسته