ویکی‌ادبیات:معیارهای حذف سریع

From ویکی‌ادبیات
Jump to: navigation, search

الگو:سیاست‌های ویکی‌ادبیات الگو:فهرست سیاست حذف معیارهای حذف سریع نمونه‌های معدودی را مشخص می‌کند که در آن‌ها مدیران می‌توانند صفحه‌های ویکی‌ادبیات را بدون انجام بحث حذف کنند، این کار باید فقط براساس معیارهای مشخص‌شده در این صفحه انجام شود. در اینجا، سریع به فرایند آسان تصمیم‌گیری اشاره دارد، و نه به‌طول مدتی که از زمان ایجاد مقاله سپری شده است.

کاربران می‌توانند با افزودن برچسب‌های {{حذف سریع}} به مقاله‌ها، درخواست حذف سریع آن‌ها را بدهند؛ اما در مطالبی که امکان بهبود دادن مقاله، ادغام و تغییر مسیر آن به مقاله‌های دیگر، تبدیل آن به یک مقالهٔ خرد، بازگشت به یک نسخهٔ قدیمی‌تر یا راه‌حل‌های مشابه برای رفع مشکل مقاله امکان‌پذیر است، از حذف سریع استفاده نکنید. یک صفحه صرفاْ در صورتی معیار حذف سریع را خواهد داشت که کلیهٔ نسخه‌های تاریخچه‌اش نیز معیار حذف سریع داشته باشند. نامزدکنندگان باید معیار یا معیارهای حذف سریع مدنظرشان را در برچسب مشخص کنند و سازندهٔ صفحه و مشارکت‌کنندگان عمدهٔ مقاله را از موضوع آگاه سازند.

سازندگان صفحه‌ها نباید برچسب حذف سریع را از آن‌ها بردارند؛ اما ویراستاران دیگر مجاز به انجام این کار هستند. سازندهٔ صفحه می‌تواند دلایل مخالفت خود را در صفحهٔ بحث مقاله بیان کند. درخصوص مطالبی که بین کاربران دربارهٔ اینکه صفحه واقعاً با معیارهای حذف سریع مطابقت دارد یا خیر اختلاف نظر است، روند حذف صفحه به حذف از طریق بحث و نظرخواهی تغییر خواهد کرد. بااین‌همه اگر کاربر سازنده، کل صفحه را خالی کرد، می‌توان آن را به‌معنای درخواست حذف از طرف خود کاربر گرفت و مطابق معیار ع۷ صفحه را حذف کرد.

Contents

معیارها

عمومی

این نمونه‌ها در همه فضاهای نام کاربرد دارند (از جمله مقالات، تغییر مسیرها، صفحه‌های کاربری، صفحه‌های بحث، پرونده‌ها و…)

ع۱. عبارت‌های نامفهوم

منظور صفحه‌هایی است که متن بی‌ربط و محتوایی فاقد مفهوم دارند (مثلاً صفحه‌ای که متن آن چنین است: بببببببببببببببببببب). صفحه‌هایی که متنی هذیان‌گونه دارند نیز ممکن است با این معیار ارزیابی‌ شوند؛ اما این معیار در این گونه نوشته‌ها به‌کار برده نمی‌شود: خراب‌کاری، نوشتار ضعیف، نوشته‌های طرفدارانه، نوشته‌های تحریک‌آمیز یا توهین‌آمیز، شایعات، نوشته‌های تخیلی و ترجمه‌های بد. برخی از این نوشته‌ها که نام برده شد، از طریق معیارهای دیگر وارد فرایند حذف سریع می‌شوند: اما برخی با هیچ‌یک از معیارهای حذف سریع مطابقت ندارند و حذف آن‌ها از طریق سایر روندهایی که در ویکی‌ادبیات:سیاست حذف توضیح داده شده میسر است. به‌اختصار، اگر می‌شود فهمیدش، ع۱ اعمال‌شدنی نیست.

ع۲. صفحه‌های آزمایشی

صفحه‌های ایجادشده برای ویرایش‌های آزمایشی یا آشنایی با سایر عملکردهای ویکی‌ادبیات. زیرصفحاتی از صفحه تمرین که به‌عنوان آزمایش ایجاد شده را نیز شامل می‌شود؛ اما خود صفحهٔ تمرین و زیرصفحه‌های فضای کاربری را که برای تمرین ساخته شده‌اند شامل نمی‌شود.

ع۳. خراب‌کاری محض

این معیار شامل اطلاعات گمراه‌کنندهٔ آشکار و واضح، کلک‌بازی آشکار (شامل تصاویری که به‌قصد گمراه‌کردن ساخته شده‌اند) و تغییر مسیرهایی که حین انتقال خراب‌کارانهٔ صفحه‌ها ایجاد شده‌اند می‌شود. خراب‌کاری به شکلی که با واگردانی اصلاح‌پذیر باشد، معیاری برای حذف سریع محسوب نمی‌شود.

ع۴. ساخت دوبارهٔ صفحه‌ای که برپایهٔ نظرخواهیِ حذف، حذف شده‌است

این معیار برای رونوشت‌هایی از یک صفحهٔ حذف‌شده که بنا بر تازه‌ترین نظرخواهی حذفش حذف شده‌است و نسخهٔ جدید آن به‌اندازهٔ کافی با آن یکسان است، ولو در هر عنوان دیگری، استفاده شود.[۱] این معیار شامل نمونه‌های زیر نمی‌شود:

 1. صفحه‌ای که عمدتاً با نسخهٔ حذف‌شده‌اش یکسان نباشد.
 2. صفحه‌ای که دلایلِ حذف نظرخواهی دیگر بر آن صادق نباشد.
 3. محتوایی که مشخصاً برای بهبود به فضای نام کاربری یا پیش‌نویس منتقل شده است (غیر از مطالبی که با هدف دور زدن سیاست حذف انجام شده).
 4. مطالب احیاشده از راه بررسی حذف یا حذف‌شده از راه حذف زمان‌دار یا حذف سریع (هرچند دربارهٔ حذف سریع امکان دارد معیار حذف سریع قبلی یا دیگر معیارهای حذف سریع قابل استفاده باشند).

ع۵. ساختهٔ کاربران تحریم‌شده یا بسته‌شده

صفحه‌هایی که توسط کاربران تحریم‌شده یا بسته‌شده و با نقض تحریم یا قطع دسترسی ساخته می‌شوند و دیگران هیچ ویرایش عمده‌ای (ویرایشی که جزئی نباشد و منجر به تغییر اساسی صفحه شده باشد[۲]) در آن‌ها نکرده‌اند. این معیار را نباید برای الگوهای تراگنجانش‌شده به‌کار برد.

 • اگر صفحه‌ای قبل از قطع دسترسی توسط کاربر ایجاد شده باشد نمی‌توان از این معیار استفاده کرد. شرط استفاده از این معیار این است که صفحه یا صفحات، در زمان قطع دسترسی کاربر به‌وسیله دور زدن قطع دسترسی ایجاد شده باشد.
 • درصورتی‌که برای کاربری تحریم موضوعی اعمال شده باشد، صفحات ایجادشده توسط کاربر در همان موضوع پاک خواهند شد؛ اما اگر صفحه‌ای خارج از موضوع تحریم‌شده ایجاد کرد نمی‌توان از این معیار استفاده کرد.

{{حس-ع۵|نام کاربر تحریم‌شده}}

ع۶. حذف‌های فنی

منظور حذف صفحه‌ها در شرایطی است که دربارهٔ حذف آن‌ها اختلاف نظری نباشد و هدف از حذف اجرای یک روند نگه‌داری یا تمیزکاری در ویکی‌ادبیات باشد. شامل:

 • حذف رده‌های نگهداری زمان‌دار
 • حذف صفحه‌های ابهام‌زدایی نالازم مانند صفحه‌های ابهام‌زدایی که صفر یا یک مقالهٔ موجود در ویکی‌ادبیات را فهرست می‌کنند.
 • حذف برای انتقال صفحه‌ها. مدیری که حذف صفحهٔ مزاحمِ انتقال را انجام می‌دهد باید مطمئن شود که پس از حذف، انتقال صفحه کامل انجام می‌شود.
 • حذف صفحه‌هایی که بدون‌شک در اثر خطا یا در فضای نام اشتباه ایجاد شده‌اند.
 • {{حس-ع۶|دلیل=دلیل درخواست}}

ع۷. درخواست از طرف نویسنده

اگر این درخواست با حسن‌نیت مطرح شده و مشخص باشد که محتوای اصلی یک صفحه و صفحهٔ بحث وابسته به آن فقط اثر یک نویسنده است. در این شرایط، خالی کردن صفحه (پاک کردن تمام نوشته‌ها) توسط نویسندهٔ اصلی را هم می‌توان درخواست حذف تلقی کرد. در این مواقع باید از برچسب حذف سریع به‌صورت {{حذف سریع|درخواست کاربر}} استفاده کرد.[۳]

ع۸. صفحه‌های وابسته به صفحه‌ای حذف‌شده یا ناموجود

مانند صفحه‌های بحثی که مقاله‌شان نباشد، زیرصفحه‌های بدون صفحه مادر، صفحه‌های تصویر بدون‌هیچ تصویر، تغییرمسیرهایی که هدف معتبری ندارند، تغییرمسیرهای حلقه‌ای، رده‌های مربوط به الگوهای حذف‌شده و… استثناها عبارت‌اند از:

 • بحث‌هایی دربارهٔ حذف مقاله باشند که در جای دیگری ثبت نشده باشد؛
 • صفحه‌های کاربری و صفحه‌های بحث کاربری؛
 • بایگانی بحث‌ها؛
 • صفحهٔ بحث مربوط به تصویری باشد که در ویکی‌انبار بارگذاری شده است؛
 • صفحهٔ مدنظر یک زیرصفحهٔ صفحهٔ بحث اصلی باشد (مثلاً صفحه‌های بایگانی بحث)؛
 • تغییرمسیرهای محتملی که بتوان آن‌ها را به هدف‌های معتبری تغییر داد؛
 • یا هر صفحه‌ای که گمان می‌رود برای ویکی‌ادبیات مفید است.

ع۹. تصمیم بنیاد ویکی‌مدیا

در نمونه‌های بسیار نادر بنیاد ویکی‌مدیا ممکن است برخی صفحه‌ها را به‌دلیل اختلاف‌نظر شدید، موقتاً حذف سریع کند. بازیابی این صفحه‌ها بدون اجازهٔ بنیاد ویکی‌مدیا مجاز نیست.

ع۱۰. صفحه‌های حمله

صفحه‌هایی که فقط هدف از ایجادشان حمله به یک شخص یا سازمان یا نظایر آن باشد (مثل ایجاد مقاله‌ای با عنوان فلانی یک احمق است). این معیار همچنین شامل صفحه‌های زندگی‌نامهٔ افراد زنده نیز می‌شود به‌شرطی‌که لحنی منفی داشته باشند، منبع کافی نداشته باشند و نسخهٔ بی‌طرفانه‌ای در تاریخچهٔ آن‌ها برای واگردانی نباشد.

ع۱۱. تبلیغات واضح

صفحه‌هایی که محتوای آن‌ها منحصراً به تبلیغ یک کالا، شرکت، گروه، فرد و غیره بپردازد و برای تبدیل آن‌ها به یک مقالهٔ دانشنامه‌ای نیاز به تغییرات اساسی در مقاله باشد، شایستهٔ حذف سریع‌اند. توجه کنید صِرفِ اینکه مقاله‌ای درخصوص یک شرکت یا کالا یا… نوشته شود، دلیل کافی برای حذف سریع آن نیست.

ع۱۲. نقض آشکار حق تکثیر

در شرایط زیر، یک معیار برای حذف سریع به‌شمار می‌رود:

 • متن مقاله از جایی کپی شده باشد که اجازه‌نامهٔ انتشار آن با ویکی‌ادبیات سازگاری ندارد؛
 • نسخهٔ دیگری در تاریخچهٔ مقاله نباشد که ناقض حق تکثیر نبوده و ارزش نگهداری داشته باشد؛
 • نقض حق تکثیر در یک نوبت و توسط یک نفر انجام شده باشد (پس توجه کنید درخصوص صفحه‌ای در ویکی‌ادبیات و با مشارکت ویرایشگران ایجاد می‌شود، بعداً توسط یک وبسایت دیگر کپی می‌شود درصورتی‌که به آن وبسایت برخورد کردید، اشتباهی تصور نکنید که مقاله از آنجا به ویکی‌ادبیات کپی شده‌است).
 • کسی که محتوا (شامل متن یا تصویر) را بارگذاری می‌کند، شواهدی از مجازبودن تکثیر محتوا ارائه نکند یا ادعای وی مشکوک به‌نظر برسد.
اگر دربارهٔ حق تکثیر مقاله‌ای مشکوک هستید، به‌جای استفاده از برچسب حذف سریع، از برچسب {{حق تکثیر مشکوک}} استفاده کنید.

ع۱۳. پیش‌نویس رهاشده

صفحه‌هایی که در ویکی‌ادبیات:فضای نام پیش‌نویس‌ بوده و ظرف شش ماه گذشته ویرایش نشده‌اند (ویرایش‌های ربات‌ها درنظر گرفته نمی‌شوند). این معیار برای پیش‌نویس مقاله‌ها که در فضای نام کاربر (به‌صورت یک زیر صفحه کاربری) ساخته شده‌اند نیز مصداق دارد.

مقاله‌ها

م۱. بدون بافت مشخص

منظور مقالاتی است که نمی‌توان موضوع مقاله را دریافت. مثال: او صاحب یک شرکت بزرگ است و خیلی کارش درست است. این معیار فقط باید برای مقاله‌های بسیار کوتاه استفاده شود. نداشتن بافت مشخص را نباید با بدون محتوا بودن (م۲) اشتباه گرفت. در هنگام استفاده از این معیار برای مقاله‌های تازه، با احتیاط برخورد کنید.[۴]

م۲. بدون محتوا

این معیار دربارهٔ مقاله‌هایی (به‌غیر صفحه‌های ابهام‌زدایی، تغییرمسیرها یا تغییرمسیرهای نرم به پروژه‌های خواهر ویکی‌مدیا) که تنها شامل پیوند به بیرون، برچسب‌های رده و بخش‌های «جستارهای وابسته»، بازنویسی عنوان مقاله، تلاش برای تماس با فرد یا گروهی که در عنوان مقاله آمده‌است، پرسشی که باید در صفحهٔ درخواست راهنمایی یا پرسش‌های متفرقه مطرح می‌شده، دیدگاه‌های گپ‌مانند، برچسب‌های الگویی یا تصاویر هستند یا هر دو، می‌شود. همچنین این معیار می‌تواند برای حذف سریع مقاله‌هایی که تمامی از چارچوب ایجادگر مقاله، بدون هیچ مطلب دیگری، ساخته‌شده‌اند استفاده شود. باوجوداین، یک مقالهٔ بسیار کوتاه، به‌شرط داشتن بافت لازم، می‌تواند یک مقالهٔ خرد معتبر باشد که در این صورت واجد شرایط حذف مطابق این معیار نخواهد بود. به‌طورمشابه، این معیار شامل صفحه‌هایی که فقط حاوی جعبهٔ اطلاعات، باشند نمی‌شود؛ مگراینکه محتوای آن یکی دیگر از معیارهای حذف سریع را هم داشته‌ باشد. این معیار شامل نوشته‌های ضعیف مطالب غیرفارسی منسجم و مطالبی که ترجمه‌ای ضعیف دارند نمی‌شود. از این برچسب در دقایق نخست ایجاد مقاله استفاده نکنید.[۴]

 • این معیار شامل صفحه‌های ابهام‌زدایی‌ای که به هیچ مقالهٔ موجود یا مقاله‌ای که احتمالاً در آینده ساخته خواهد شد پیوند نمی‌دهند نیز می‌شود.
 • {{حس-م۲}}

م۳. انتقال به ویکی دیگر

- مانند مقالاتی که فقط شامل معنای لغت‌نامه وار از یک واژه بوده‌اند و به‌طور کامل به ویکی‌واژه منتقل شده‌اند.

م۴. موضوع بدون توجه (اشخاص، جانوران، سازمان‌ها و وبگاه‌ها و رخدادها)

هر مقاله مربوط به اشخاص حقیقی، حیوان‌ها، سازمان‌ها، وبگاه‌ها و رخدادهای سازماندهی‌شده (برای مثال گروه، باشگاه، انجمن یا شرکت‌ها، و نه مؤسسات آموزشی[۵]) که هیچ نشانی از اهمیت در آن‌ها دیده نمی‌شود به‌استثنای مؤسسات آموزشی (شامل دانشگاه‌ها).

این معیار از اثبات‌پذیری و منابع معتبر مجزا و معیار سهل‌الوصول‌تری نسبت به سرشناسی است. این معیار فقط در مقالات مربوط به وبگاه‌ها یا مقالات مربوط به افراد، شرکت‌ها و جانوران شخصی کاربرد دارد و نه مقالات مربوط به کتاب‌هایشان، آلبوم‌هایشان، نرم‌افزارهایشان یا سایر کارهای سازنده. این معیار در مقالات مربوط به گونه‌های جانوران به‌کار گرفته نمی‌شود و فقط در جانوران شخصی کاربرد دارد. این معیار در مقالاتی که هرگونه ادعای باورپذیر اعتبار و مهم بودن دارند به‌کار نمی‌رود، حتی اگر آن ادعا توسط یک منبع معتبر پوشش داده نشود یا مشمول رهنمود سرشناسی ویکی‌ادبیات نباشد. این معیار اگر ادعای مهم‌بودن درخور اعتمادی نباشد به‌کار می‌رود. اگر ادعای اعتبار واضح نباشد، می‌توانید آن را گسترش بخشید، پیشنهاد حذف زماندار دهید یا آن را در نظرخواهی برای حذف قرار دهید.

م۵. موضوع بدون توجه (موسیقی ضبط‌شده)

مقاله‌ای دربارهٔ یک موسیقی ضبط‌شده که مشخص نمی‌کند چرا این موضوع مهم است و هنرمند آن دارای مقاله نیست (هر دو شرط باید باهم باشد). این معیار از اثبات‌پذیری و منابع معتبر جداست و استاندارد پایین‌تری را نسبت به ویکی‌ادبیات:سرشناسی (موسیقی) بیان می‌کند. از این معیار نباید برای دیگر شکل‌های خلاقانهٔ رسانه‌ها، محصولات یا هر نوع دیگری از مقالات استفاده شود.

م۶. مقالهٔ تکراری (مقالهٔ تازه‌ساز که محتوای یکسانی با مقالهٔ قدیمی‌تر دارد)

مقاله‌ای که اخیراً ایجاد شده و تاریخچه کوتاهی دارد و یکی از محتوای موجود در دانشنامه را دوباره تکرار کرده، و اطلاعات آن را گسترش یا بهبود نداده و عنوان آن تغییر مسیر محتمل نیست. این شامل صفحات تفکیک‌شده یا هرگونه مقاله‌ای که حاصل گسترش یا بازآرایی یک مقالهٔ قدیمی‌تر است، نمی‌شود. همچنین این معیار صفحه‌های ابهام‌زدایی را دربر نمی‌گیرد.

 • {{حس-م۶|مقاله=عنوان مقالهٔ قدیمی‌تر}}

م۷. مشخصاً ساختهٔ ذهن نویسنده است و هیچ ادعایی دربارهٔ مهم‌بودنش نیست

مقاله‌ای که به‌سادگی نشان می‌دهد که موضوع آن، توسط سازندهٔ مقاله یا کسی که او را شخصاً می‌شناسد، اختراع یا ابداع یا کشف شده و به‌صورت معتبر نشان نمی‌دهد که چرا موضوع آن مهم یا درخور توجه است.

تغییر مسیرها

ت۱. تغییر مسیر به صفحه‌ای که نیست

(معادل است با معیار ع۸)

ت۲. تغییرمسیر به فضای نام دیگر

تغییر مسیرها از فضای نام اصلی به سایر فضاهای نام، به‌استثنای رده:، الگو:، ویکی‌پدیا:، راهنما:، و درگاه: اگر صفحهٔ تغییر مسیر برجا مانده از انتقال یک مقاله است، بهتر است یک یا دو روز قبل از حذف صفحهٔ تغییر مسیر صبر کرد.

ت۳. غلط‌های املایی نامحتمل.

تغییرمسیرهای تازه‌سازی که غلط املایی یا عنوان بی‌مسمای نامحتمل باشند. بااین‌همه تغییر مسیرها از غلط املایی یا عنوان بی‌مسمای رایج عموماً مفیدند، همان‌طورکه تغییر مسیرها از زبانی دیگر نیز گاهی مفیدند؛ یک غلط املایی لزوماً نامحتمل نیست.

این معیار بر تغییر مسیرهای ایجادشده درنتیجهٔ انتقال صفحه اعمال نمی‌شود.[۶] همچنین این معیار برای مقاله‌ها و مقاله‌های خردی که تبدیل به تغییر مسیر شده‌اند، نظیر تغییر مسیرهای حاصل از ادغام،[۷] یا تغییر مسیرهایی که در پایانشان «(ابهام‌زدایی)» دارند و به یک صفحهٔ ابهام‌زدایی اشاره می‌کنند به‌کار نمی‌رود.

پرونده‌ها

قبل از آنکه به یک تصویر برچسب حذف سریع بزنید، لطفاً تمام نمونه‌های استفادهٔ آن در صفحه‌های ویکی‌ادبیات را از بین ببرید.

پ۱. تصاویر اضافه

منظور تصاویری است که یک نسخه با کیفیت مساوی یا قوی‌تر و در قالب یکسان از آن‌ها در ویکی‌ادبیات یا انبار موجود است. توجه کنید که این معیار شامل تصاویری که به‌دلیل نیاز به حفاظت شدن از ویکی‌انبار به ویکی‌ادبیات آورده شده‌اند، نمی‌شود.

پ۲. تصاویر خراب یا خالی

قبل از حذف سریع چنین تصاویری، ابتدا مطمئن شوید که نرم‌افزار مدیاویکی (که ویکی‌ادبیات براساس آن کار می‌کند) قادر به خواندن تصویر و نمایش یک نسخهٔ کوچک‌تر از آن تصویر نیست.

پ۳. اجازه‌نامهٔ غیرمناسب

مانند تصویری که با اجازهٔ استفادهٔ غیرتجاری در ویکی‌ادبیات بارگذاری شده باشد (چراکه چنین اجازه‌نامه‌ای با استاندارد ویکی‌ادبیات سازگاری ندارد؛ راهنمای حق تکثیر را بخوانید)

پ۴. فاقد اطلاعات لازم دربارهٔ اجازه‌نامه

پرونده‌های فاقد اطلاعات ضروری دربارهٔ مجوز، اگر اطلاعاتی در این خصوص به آن‌ها افزوده نشود پس از هفت روز حذف خواهند شد. مدیران باید پیش از حذف، خلاصه ویرایش بارگذاری، صفحهٔ اطلاعات تصویر و خود تصویر را برای یافتن اطلاعات منبع بررسی کنند.

پ۵. تصاویر استفاده‌نشدهٔ غیرآزاد

تصاویری هستند که استفاده از آن‌ها در قالب یک اجازه‌نامهٔ آزاد یا در مالکیت عمومی نیست و با گذشت هفت روز از زمان بارگذاری هنوز در هیچ صفحه‌ای از ویکی‌ادبیات هم استفاده نشده‌اند.

پ۶. فقدان توضیح درخصوص استفادهٔ منصفانه

تصاویری که برای استفادهٔ منصفانه در ویکی‌ادبیات بارگذاری می‌شوند (مثل تصویر جلد کتاب‌ها)؛ اما توضیح درستی دربارهٔ امکان استفادهٔ منصفانه از آن‌ها در ویکی‌ادبیات درج نشده است، می‌توانند مطابق این بند حذف شوند. باوجوداین بهتر آن است که قبل از حذف تصویر با بارگذار در این خصوص گفت‌وگو شود.

پ۷. ادعای نادرست درخصوص استفادهٔ منصفانه

مانند تصویری از یک شیء که شامل لوگوی یک شرکت هم باشد، درحالی‌که استفادهٔ منصفانه از آن لوگو امکان‌پذیر نباشد.

پ۸. تصویرهایی که همانند آن‌ها در ویکی‌انبار موجود است

به‌شرط آنکه تمام نکات زیر درباره‌شان صادق باشد شایستهٔ حذف سریع هستند:

 • اجازه‌نامه‌ای که در ویکی‌انبار برای تصویر ذکرشده مشکوک نباشد و مناسب استفاده در ویکی‌ادبیات باشد.
 • تصویر در ویکی‌ادبیات محافظت نشده باشد و در توضیحات تصویر در ویکی‌ادبیات نیامده باشد که تصویر نباید به ویکی‌انبار انتقال داده شود.
 • اگر تصویر در ویکی‌انبار و ویکی‌ادبیات با دو نام مختلف ذخیره شده، در ویکی‌ادبیات هیچ استفاده‌ای از تصویر موجود در ویکی‌انبار نشده باشد.

پ۹. نقض آشکار حق تکثیر

پ۱۰. پرونده‌های غیررسانه‌ای یا بی‌استفاده

پرونده‌هایی که در هیچ مقاله‌ای به‌کار نرفته‌اند و هیچ پیش‌بینی‌ای برای استفادهٔ دانشنامه‌ای از آن‌ها نیست (مثلاً پرونده‌هایی با قالب غیررسانه‌ای که تصویر یا صدا یا ویدیو نیستند، نظیر پی‌دی‌اف، یا تصاویر شخصی مشارکت‌کنندگان).[۸]

پ۱۱. بدون مدرک در مورد مجوز

اگر بارگذار اجازه‌نامه‌ای ذکر کند و از یک منبع طرف سوم به‌عنوان دارندهٔ حق تکثیر یاد کند؛ اما مدرکی ارائه ندهد که آیا واقعاً صاحب آن تصویر اجازهٔ استفاده را داده است، می‌توان پس از گذشت ۷ روز از آگاه‌سازی بارگذار پرونده را حذف کرد. مدرک‌های پذیرش‌شده در این خصوص معمولاً شامل پیوند به وبگاه منبع که در آن اجازه‌نامه ذکر شده باشد یا اظهار مستقیم دارنده از راه رایانامه و به‌نشانی permissions-en@wikimedia.org است. چنین تأییدی برای سازمان‌هایی که بارگذار ادعای نمایندگی آن‌ها را دارد نیز لازم است.همچنین برای انتشارات وبی که بارگذار ادعای مالکیت آن را می‌کند. نمونه‌های آشکار نقض حق تکثیر را که گمان نمی‌رود بارگذار بتواند اجازهٔ آن‌ها را کسب کند (مانند عکس از صفحهٔ تلویزیون یا پوسترهای شرکت‌های بزرگ فیلم‌سازی) را می‌توان با معیار «نقض آشکار حق تکثیر» حذف کرد. پرونده‌هایی که بیش از ۳۰ روز در انتظار گروه داوطلب پاسخ‌گویی بمانند نیز می‌توانند سریعاً با این معیار حذف شوند.

رده‌ها

ر۱. رده‌های خالی

که در چهار روز متوالی هیچ زیررده‌ای نباشد و هیچ مقاله‌ای هم در آن رده‌ها قرار نگرفته باشد.
اگر رده به‌تازگی ایجاد نشده باشد، ممکن است قبلاً شامل مقالاتی بوده و لذا بررسی‌های بیشتری لازم درد. همچنین این قاعده شامل رده‌هایی که مشمول انتقال رده شده‌اند، نمی‌شود.

ر۲. تغییر نام سریع

رده‌ای که طبق ویکی‌ادبیات:سیاست حذف رده‌ها شایستهٔ تغییر نام سریع شناخته شده‌اند؛ مانند تغییر نام یک رده با املای غلط به املای درست یا تغییر نام رده از مفرد به جمع یا بالعکس و... .

ر۳. رده‌های حاصل از الگو

زمانی که یک رده فقط توسط استفاده از یک الگو ایجاد شده است؛ اما آن الگو با رای‌گیری حذف شده است، ردهٔ مدنظر نیز حذف سریع می‌شود.

صفحه‌های کاربری

ک۱. درخواست کاربر

صفحه‌های کاربری و زیرصفحه‌هانه صفحه‌های بحث کاربری) با درخواست خود کاربر حذف سریع می‌شوند. این همچنین شامل آگهی‌های ویرایش صفحات کاربری نیز می‌شود. در بعضی مواقع ممکن است به‌دلیل مدیریتی نیاز به ابقای صفحه باشد. در مواقع استثنایی می‌توان صفحات بحث کاربری را از طریق نظرخواهی حذف متفرقه حذف کرد (ترک دائمی را ببینید)؛ اما حذف سریع صفحات بحث کاربری با استفاده از این معیار مجاز نیست. نکته: الگو در برخی از صفحات، مانند صفحات css. و js. نمایش داده نمی‌شود؛ اما رده‌بندی آن کار می‌کند.

ک۲. صفحهٔ کاربری که حضور ندارد

زمانی که یک صفحه کاربری بدون ایجاد حسابی به آن نام، ایجاد شده باشد (با بررسی ویژه:فهرست کاربران اثبات‌‌پذیر است) آن صفحهٔ کاربری حذف سریع می‌شود.

ک۳. گالری غیرآزاد

ویکی‌ادبیات استفاده از آثار غیرآزاد در فضای نام کاربری را منع می‌کند، حتی اگر توسط خود کاربر بار شده باشند. استفاده از آثار در مالکیت یا مجوز آزاد، پذیرفتنی است.

برای حذف هر نوع صفحه کاربری که مشمول حذف سریع نیست، از نظرخواهی حذف متفرقه استفاده کنید.

الگوها

توجه: به‌علت حذف برخی از معیارها، شماره‌ها پشت سرهم نیستند.

ال۲. نمایش نادرست ویکی‌ادبیات:سیاست‌ها و رهنمودها

الگوهایی که آشکارا نمایش نادرستی از سیاست‌ها و رهنمودهای تعیین‌شدهٔ ویکی‌ادبیات‌اند. این معیار شامل الگوهای حذف سریعی می‌شود که جزء معیارهای حذف سریع نباشند یا تکذیب‌نامه‌هایی که برای استفاده در مقاله‌ها درنظر گرفته شده‌اند.

ال۳. الگوهای تکراری و دارای کدنویسی سخت

الگوهایی که در هیچ کاربرد مفیدی استفاده نشده‌اند، یعنی یتیمند، نامناسب دانسته می‌شوند، بخش بزرگی از آن‌ها رونوشت‌برداری از یک الگوی دیگر است یا نمونه‌هایی با کدنویسی سخت[۹] از الگوی دیگری است که می‌تواند کار مشابهی را انجام دهد. چنین الگوهایی را می‌توان پس از هفت روز از برچسب خوردنشان حذف کرد.

برای هر الگویی که معیار حذف سریع را ندارد از ویکی‌ادبیات:نظرخواهی برای حذف متفرقه استفاده کنید.

درگاه‌ها

د۱. معیارهای حذف برای مقاله‌ها

هر درگاهی که اگر مقاله می‌بود با معیارهای حذف سریع مقاله‌ها حذف می‌شد.

د۲. درگاه کم مقاله

هر درگاهی که برای موضوع اصلی آن فقط یک مقالهٔ سرآیند خُرد موجود است یا مقالات غیرخردی که به موضوع درگاه می‌پردازند و برای عنوان درگاه مناسب‌اند، کمتر از سه مقاله باشد.

درگاه‌هایی را که نامزد حذف سریع نمی‌شوند باید با نظرخواهی حذف کرد.

آنچه ملاک نیست

آنچه در ادامه می‌آید، به‌تنهایی، برای توجیه حذف سریع کافی نیست:

 1. دلیل‌های بر پایهٔ ویکی‌ادبیات:ویکی‌ادبیات چه چیزی نیست. مانند: «ویکی‌ادبیات یک واژه‌نامه نیست»، «ویکی‌ادبیات، مجموعهٔ درهمی از اطلاعات نیست» و…
 2. غلط‌انداز. اگر حتی کمی شک به موجه بودن محتوا باشد، مقالهٔ مشکوک به غلط‌اندازی باید از سوی جمع بزرگ‌تری به‌دقت بررسی شود. توجه کنید که «مطالب به‌وضوح مسخره‌آمیز و غلط» از مصادیق خراب‌کاری است و شامل این بند نیست.
 3. تحقیق دست‌اول. معمولاً تشخیص اینکه یک مطلب تحقیق دست‌اول است یا تحقیق دست‌اول نیست؛ ولی ارجاع کم دارد، بدیهی نیست.
 4. واژه‌سازی. اگر به‌وضوح مسخره نیست، بهتر است جمع بزرگ‌تری درباره‌اش تصمیم بگیرند.
 5. سرشناسی. مقالاتی که حتی به‌وضوح موضوع ناسرشناس و نامهم دارند، فقط وقتی در معیار حذف سریع می‌گنجند که در خود مقاله نسبت به اهمیت موضوع مقاله ادعایی نباشد.
 6. ناتوانی در اثبات مهم‌بودن که مربوط به م۵ نشود. دربارهٔ شمول این معیار برای موضوعات دیگر هیچ اجماعی نیست.
 7. درخواست نویسنده با سوءنیت
 8. درخواست نویسنده درصورتی‌که دیگران پس از او در آن صفحه ویرایش اساسی کرده باشند.
 9. مقالهٔ بسیار کوتاه. مقالهٔ کوتاهی را که محتوایش و مشخص‌بودن موضوعش در حد یک مقالهٔ خرد باشد، نمی‌توان به استناد «نبود محتوا» یا «نبود زمینه» شامل حذف سریع کرد.
 10. کپی‌کاری که نقض حق تکثیر نباشد.
 11. PNG/GIFهای جایگزین‌شده با JPEG
 12. موارد مشکوکی که خراب‌کاری نیستند.
 13. صفحه کاربری و بحث آی‌پی‌ها
 14. دلایل برپایه انشاها.
 15. پرونده‌ای که صوتی یا تصویری نباشد.
 16. مقاله‌ای که به یک زبان یا دست‌خط خارجی نوشته شده باشد.

جستارهای وابسته

پانویس

 1. نتیجهٔ تازه‌ترین نظرخواهی حذف ملاک است. این یعنی اگر تازه‌ترین نظرخواهی نتیجه‌اش «بماند» بوده یا بر اثر نبود اجماع بر حذف ماندگار شده‌است، ع۴ دیگر استفاده‌شدنی نیست. به‌طورمشابه، اگر صفحه‌ای در تازه‌ترین نظرخواهی حذفش حذف شده‌است؛ ولی در نظرخواهی‌های قبلی نتیجه ماندن بوده، این معیار استفاده می‌شود و می‌توان صفحه را حذف کرد. (بحث مرتبط در ویکی انگلیسی.)
 2. برپایه این بحث و اجماع
 3. (اجماع برای درخواست‌های فله‌ای)
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ اجماع بر این است که در بیشتر مواقع مقاله‌ها نباید لحظاتی پس از ساخته‌شدن و درحالی‌که احتمال می‌رود سازنده به شکلی فعال درحال کار روی مقاله است این برچسب حذف سریع را دریافت کنند؛ هرچند زمان ازپیش‌تعیین‌شده‌ای تعریف نشده است؛ اما ده دقیقه تأخیر پیش از برچسب‌زدن با این معیار به‌عنوان رویهٔ مناسب پیشنهاد شده‌است. لطفاً تا پیش از گذشت این زمان صفحه را به‌عنوان گشت‌خورده علامت نزنید تا موجب دررفتن احتمالی مقاله از بازبینی نشود.
 5. مدارس در به‌روزرسانی جدید از این معیار حذف شده‌اند اجماع ویکی‌انگلیسی و اجماع
 6. حذف این نوع تغییرمسیرها باتوجه‌به سابقهٔ حذف نادرست آن‌ها استثنا شده است. انتقال صفحه‌ها یک تغییر مسیر برجای می‌گذارد تا از معتبر ماندن پیوندهای خارجی‌ای که به آن صفحه پیوند داده‌اند اطمینان حاصل شود. اگر این تغییرمسیرها را پاک کنیم، منجر به ایجاد پیوند مرده در وب‌گاه‌های دیگر خواهد شد که تأثیر خوبی برای ویکی‌ادبیات ندارد. پیش از حذف چنین تغییرمسیرهایی باید آن‌ها را در نظرخواهی برای حذف به گفت‌وگو گذاشت. با وجود این، تغییرمسیرهایی را که به‌وضوح بر اثر یک خطا ایجاد شده‌اند می‌توان بر پایهٔ ع۶، تمیزکاری، حذف کرد.
 7. برای توضیح بیشتر دربارهٔ اینکه چرا در بسیاری از مطالب نمی‌توان تغییر مسیرهای حاصل از ادغام را حذف کرد، en:Wikipedia:Merge and delete ببینید.
 8. بحث در مورد پرونده‌های بی‌استفاده
 9. hardcoded