ویکی‌ادبیات:سیاست حذف

From ویکی‌ادبیات
Jump to: navigation, search

خطای لوآ در پودمان:Effective_protection_level در خط 66: attempt to index field 'TitleBlacklist' (a nil value). الگو:سیاست‌های ویکی‌ادبیات الگو:فهرست سیاست حذف سیاست حذف ویکی‌ادبیات به توصیف چگونگی تشخیص و حذف صفحاتی می‌پردازد که معیارها و ملاک‌های مربوط به محتویات دانشنامهٔ ویکی‌ادبیات را برآورده نمی‌کنند. در اداره روزانه ویکی‌ادبیات، تعدادی مقاله از طریق فرایندهایی که در ادامه به‌طور خلاصه شرح داده می‌شود، حذف می‌شوند.

وقتی مقاله‌ای در ویکی‌ادبیات حذف می‌شود، نسخه فعلی و تمام نسخه‌های قبلی (تاریخچه) از دید عموم مخفی می‌شوند. برخلاف خالی‌کردن صفحات (یا واگردانی آن) که همه کاربران می‌توانند آن را انجام دهند، حذف مقالات فقط توسط مدیران و ویکی‌بانان انجام می‌شود. مدیران و ویکی‌بانان امکان دیدن صفحه‌های حذف شده را دارند ولی فقط مدیران می‌توانند صفحه‌های حذف شده را احیا کنند. جزئیات این کار در این سیاهه ثبت می‌شود. چنانچه شک و تردیدی بر اجماع برای حذف صفحه‌ای باشد، مدیران معمولاً آن‌ها را حذف نمی‌کنند.

دلایل حذف

چنانچه بتوان بخشی از مقاله را که تخلفی در آن رخ داده، بهبود داد یا زودود، این کار به حذف کل مقاله ارجح است. درغیر این صورت، دلایل حذف، شامل بندهای زیر است و البته حذف مقاله صرفاً محدود این دلایل نیست:

 • نقض حق تکثیر و نقض کلی ضوابط محتوای منصفانه ویکی‌ادبیات
 • خراب‌کاری، شامل بودن تغییر مسیر جنجال‌برانگیز، صفحاتی که فقط برای بی‌اعتبارکردن موضوع ساخته می‌شوند، چرندیات محض یا به‌کل نامفهوم
 • تبلیغات یا هر گونه اسپمینگ که بدون مطالب مرتبط باشند (به‌غیر از مقاله‌های مرتبط با تبلیغات)
 • انشعاب محتوا (مگراینکه ادغام یا تغییر مسیر مناسب امکان‌پذیر باشد)
 • مقاله‌هایی که نمی‌توانند به منابع معتبر نسبت داده شوند، شامل نوواژه (واژه جدید)، تحقیق دست‌اول و مقاله‌هایی که فریب‌آمیز هستند (به‌غیر از مقاله‌هایی که به موضوعات درخورتوجه دربارهٔ این موضوعات می‌پردازند)
 • مقاله‌هایی که تلاش برای پیداکردن منابع معتبر و اثبات پذیری آن‌ها موفقیت‌آمیز نبوده است.
 • مقاله‌هایی که با رهنمود سرشناسی مطابقت ندارند.
 • مقاله‌هایی که سیاست زندگی‌نامهٔ زندگان را نقض می‌کنند.
 • زائد یا درغیراین‌صورت الگوهای بدون استفاده
 • رده‌های درهم‌ریخته
 • پرونده‌های بدون استفاده، منسوخ یا نقض کننده سیاست استفادهٔ منصفانه
 • هر گونه استفاده دیگر از مقاله‌ها، الگوها، پروژه‌ها و صفحه‌های کاربری که مغایر با سیاست‌های مقرر شده در هرکدام آن‌هاست.
 • هر محتوایی که مناسب یک دانشنامه نباشد

جایگزین حذف

ویرایش

زمانی که بتوان مقاله‌ای را بهبود بخشید، بهتر است با ویرایش آن، اصلاح و تکمیلش کنیم. برچسب‌های مختلفی را می‌توان به مقاله اضافه کرد تا مشکل مقاله نشان داده شود. تعدادی از پرکاربردترین آن‌ها عبارت‌اند از:

صفحه‌هایی که نام اشتباهی دارند به‌راحتی توسط انتقال می‌توانند به نام درست منتقل شوند. اختلافات دربارهٔ نام‌گذاری در صفحه بحث آن مقاله، به‌بحث گذاشته می‌شوند یا در درخواست‌های انتقال فهرست می‌شوند. خراب‌کاری در صفحه‌ها توسط هر کاربری می‌تواند واگردانی شود.

ادغام

مقاله‌هایی که کوتاه هستند یا به‌نظر نمی‌رسد گسترش بیایند، می‌توانند با مقاله‌های بزرگ‌تر یا فهرست‌ها ادغام شوند. مثلاً اطلاعات دربارهٔ اعضای خانواده یک شخصیت معروف که خود سرشناس نیستند، عموماً در مقاله آن شخص معروف ادغام می‌شوند. صفحه‌های شخصیت‌های غیراصلی آثار داستانی نیز عموماً با فهرست‌ها ادغام می‌شوند. اگر دو صفحه تکراری (حاوی موضوعی واحد) هستند یا یکی زائد است، یکی باید به دیگری که نام متداول تر را دارد منتقل شود و تبدیل به تغییر مسیر شود. این کار نیازی به فرایندی خاص یا بحث ندارد.

توجه کنید که نتیجه ادغام و سپس حذف، ممکن است مشکلات حق تکثیر به‌وجود بیاورد، اگر نام مشارکت‌کنندگان بخش ادغام‌شده در این فرایند از دست بروند. این انشا به این موضوع پرداخته‌ است.

تغییر مسیر

گاهی یک مقاله نامناسب ممکن است عنوانی داشته باشد که برای تغییر مسیر مفید است. در این مواقع، حذف لازم نیست و هر کاربری می‌تواند تغییر مسیر به مقاله‌ای دیگر را انجام دهد. اگر تغییر مسیر محل مناقشه شد، قبل از هر واگردانی در صفحه بحث، گفت‌وگو را برای رسیدن به اجماع بیاغازید.

بحث

اینکه فکر می‌کنید اطلاعات مندرج در یک مقاله درست نیست، دلیل کافی برای حذف آن نیست. به‌همین‌ترتیب، اختلاف نظر با سیاست‌ها یا راهنماها دلیلی برای زدودن آن‌ها نیست. دربارهٔ موضوعات مرتبط با صفحه‌های نامناسب کاربری هم، معمولاً موضوع با صحبت کردن با کاربر حل می‌شود. بحث دربارهٔ محتوای صفحه‌ها باید در صفحه بحث آن صفحه‌ها پیگیری شود و روش‌های دیگر حل اختلاف باید گذرانده شود مانند وارد کردن موضوع در ویکی‌ادبیات:درخواست برای نظر برای نظرخواهی از کاربران. بحث‌هایی دربارهٔ حذف را که واقعاً از آن درگیری‌های بدون نتیجه است ممکن است توسط مدیران بسته شوند، و معطوف به صفحه‌های بحث یا فرومی مناسب بشوند.

آمایشگاه

مقاله‌هایی که استانداردهای ویکی‌ادبیات را نداشته است؛ اما پتانسیل رسیدن به آن‌ها را دارند، باید به ویکی‌ادبیات:پیش‌نویس‌ها منتقل شوند، جایی که امکان ویرایش داوطلبانه دارد، قبل از اینکه، وارد فضای اصلی شده یا به‌کل حذف شوند. آمایشگاه مقاله فواید مختلفی را قبل از انتقال مقاله‌های مذکور به فضای کاربری، فراهم می‌آورد. به‌طور مثال باعث سهولت در یافتن و ویرایش این دست مقالات می‌شود.

پروژه‌های دیگر

برخی از مقاله‌ها مناسب ویکی‌ادبیات نیستند؛ اما برای یکی از پروژه‌های خواهر ویکی‌مدیا مناسب‌اند. ممکن است این مقاله‌ها قبل از ادغام یا حذف به‌وسیله ترنس‌ویکی به آن پروژه منتقل شوند. اگر احتمالاً مقاله‌ای که حذف می‌شود در آینده تحت همان عنوان ساخته خواهد شد، به یک سافت ریدایرکت به مقاله پروژه خواهر تبدیل می‌شود.

این موضوع مخصوصاً در ویکی‌واژه کاربرد دارد. در چنین مواقعی برای درخواست ترنس‌ویکی، لطفاً ابتدا ویکی‌واژه را برای یافتن سرواژه مربوط بگردید و سپس برچسب {{انتقال به ویکی‌واژه}} را به مقاله بزنید. مقاله‌هایی که هرگز نمی‌توانند جز سرواژهٔ واژه‌نامه باشند، بهتر است ادغام شده و تغییر مسیری (درون ویکی‌ادبیات) به‌سبک صفت <math>\leftarrow</math> اسم یا فعل <math>\leftarrow</math> صفت فاعلی شوند. اگر مقاله مناسبی در ویکی‌ادبیات نیست، مقاله سرواژه مانند باید برای حذف درنظر گرفته شود یا تبدیل به تغییر مسیری بشود یا سافت ریدایرکت به سرواژه در ویکی‌واژه با استفاده از الگوی {{Wi}} بشود.

بایگانی

برای بایگانی کردن صفحه‌ها نباید آن‌ها را حذف کرد. توسعه‌دهندگان اعلام کرده‌اند که صفحه‌های حذف‌شده می‌توانند در هر لحظه از پایگاه داده ویکی‌مدیا حذف شوند.

فرایندها

در ادامه ۴ روش اصلی حذف و ۲ روش برای بازبینی و بازگردانی نتیجه حذف‌ها خواهد آمد.

نقض حق تکثیر

به دلایل حقوقی ویکی‌ادبیات نمی‌تواند میزبان محتویات ناقض حق تکثیر باشد.

 • جایی که آن‌ها را پیدا کنیم ویکی‌ادبیات:مشکلات حق تکثیر، ویکی‌ادبیات:پرونده‌های احتمالاً غیرآزاد
 • چگونگی انجام کار: برای تصاویر ویکی‌ادبیات:پرونده‌های احتمالاً غیرآزاد#دستورالعمل‌ها را بخوانید. برای دیگر صفحه‌ها اگر ممکن است بخش نقض حق تکثیر را حذف کنید یا می‌توانید کل محتوای صفحه را با {{جا:نقض حق تکثیر|url=Address}} جایگزین کنید. برای صفحه‌هایی که کل محتویاتش نقض حق تکثیر است، بعد از اینکه تاریخچه را برای پیداکردن نسخه‌ای رعایت کننده حق تکثیر بررسی کردید و نسخه‌ای نیافتید، برچسب {{ حذف سریع}} را به صفحه بیافزایید.
 • اگر مخالف هستید: سعی کنید با پدیدآورنده اثر تماس بگیرید و ببینید آیا وی حاضر است اثر خود را منتشر کند (۱) تحت یک اجازه‌نامه مقبول (برای متن CC-BY-SA یا GFDL،) و (۲) در مالکیت عمومی. اجازه‌نامه «فقط استفاده در ویکی‌ادبیات» یا «فقط برای استفاده‌های غیرتجاری» کافی نیست؛ زیرا با اجازه‌نامه ویکی‌ادبیات ناسازگاری دارد.
 • بارگذاری دوباره: بارگذاری دوبارهٔ محتوای شامل حق تکثیر همان‌طورکه در ادامه می‌آید، به‌سرعت حذف خواهد شد. اصرار به ساختن چنین محتوایی قطع دسترسی به‌دنبال دارد.

حذف سریع

صفحه‌هایی که یکی از معیارهای حذف سریع را دارند می‌توانند بدون هیچ بحثی حذف شوند. صفحه‌هایی که پیشنهاد حذف یا حذف از طریق بحث (در ادامه خواهند آمد) دربارهٔ آن‌ها جاری است نیز در زمره حذف سریع می‌گنجند که بر سایر فرایندها ارجح است.

 • جایی که آن‌ها را پیدا کنیم: فهرستی از تمام صفحاتی که برچسب حذف سریع خورده‌اند در اینجاست.
 • چگونگی انجام کار: مدیران و ویکی‌بانان می‌توانند صفحات برچسب‌خورده را حذف کنند. دیگر کاربران نیز می‌توانند برچسب {{حذف سریع}} را به بالای صفحه اضافه کنند.
 • اگر مخالف هستید: هر کاربری به‌جز آغازگر آن می‌تواند برچسب حذف سریع را از صفحه بردارد. اگر مقاله‌ای که شما آن را ایجاد کرده‌اید برچسب حذف سریع خورد، الگوی {{دست نگهدار}} را به آن بیافزایید یا مقاله را بهبود دهید یا در صفحه بحث مربوط به آن دلایل خود را بیان کنید. این الگو وقت بیشتری به شما می‌دهد؛ اما با این‌حال ممکن است مقاله به‌دلیل داشتن معیارهای حذف سریع حذف شود. اگر یک صفحه حذف سریع شد و مخالفتی با آن مطرح بود، این موضوع در بررسی حذف که در ادامه خواهد آمد، به بحث گذاشته می‌شود.
 • نامزد کردن دوباره: یک مقاله یا معیارهای حذف سریع را دارد یا ندارد. اگر در این باب اختلاف نظری بود، موضوع معمولاً در نظرخواهی برای حذف مطرح می‌شود که در ادامه خواهد آمد.

حذف سریع الگوها

برای حذف سریع الگوها، باید الگوی {{حذف سریع}} را داخل برچسب noinclude قرار بدهید، به این شکل:

<noinclude>{{حذف سریع|دلیل}}</noinclude>

حذف مقالات بی‌منبع دربارهٔ افراد زنده

تمام مقالاتی که دربارهٔ فرد زنده بعد از ۱۳۹۰ ساخته می‌شوند باید دست‌کم یک منبع معتبر داشته باشند که یکی از ادعاهای مقاله را تأیید کند. در غیر این صورت مقاله با مهلت ده روزه برچسب می‌خورد و پس از انقضای مدت در صورت افزوده نشدن منبع، مدیران صفحه را بدون نظرخواهی حذف می‌کنند.

نظرخواهی برای حذف

صفحه‌هایی که در دو روند فوق نمی‌گنجد، بعد از بحث جمعی کاربران در ویکی‌ادبیات:نظرخواهی برای حذف، حذف خواهد شد. نتیجه این بحث یا حذف سریع، ممکن است در ویکی‌ادبیات:بررسی حذف، بررسی شود. در اینجا کاربرانی که می‌خواهند در بحث حذف شرکت کنند، اقدام می‌کنند.

وقتی حذف صفحه‌ای به‌بحث گذاشته می‌شود، جمع‌بندی از طریق شمارش آرا انجام نمی‌شود؛ بنابراین کاربران به توضیح نظر خود و ارجاع به سیاست‌ها ترغیب می‌شوند. بحث‌ها حداقل ۷ روز کامل به‌طول می‌انجامند. پس از آن اگر اجماع بر حذف حاصل شده بود صفحه به دست مدیری حذف می‌شود. درصورتی‌که مدیری تشخیص دهد اجماعی براساس توافق گلوله‌برفی ایجاد شده است، جمع‌بندی زودتر اعمال خواهد شد.[۱] کاربران غیرمدیر قبل از جمع‌بندی، جمع‌بندی توسط غیرمدیران را مطالعه کنند.

حذف یک صفحه از راه نظرخواهی برای حذف، فقط زمانی صورت می‌گیرد که اجماع حاصل شده باشد؛ بنابراین اگر اجماع واضحی درمیان نیست، صفحه برای ویرایش، ادغام یا تغییر مسیری مناسب نگه داشته می‌شود. بحث‌های مرتبط با مقاله‌های زندگی‌نامه افراد نچندان مشهور که در آن فرد موضوع مقاله خود درخواست حذف داده و اجماع بارزی مطرح نیست، باید به‌نفع حذف‌شدن جمع‌بندی شوند. درخواست حذفی که بعد از پایان مدت بحث هم در آن پاسخ‌هایی نوشته می‌شود، می‌تواند توسط کسی که بحث را جمع‌بندی کرده دوباره باز شود به‌شرط آنکه گمان برود زمان بیشتر باعث ایجاد اجماع روشن‌تری خواهد شد.

این کار که از کاربران خارج از ویکی‌ادبیات بخواهید برای حمایت به نظرخواهی بیایند، نکوهیده است. (نظراتی که درنظر گرفته نمی‌شود) چنین نظراتی نادیده گرفته می‌شود. این نظرها پاک نمی‌شود؛ اما ممکن است با الگوی {{حتمن}} نشان داده شود که نشان می‌دهد این کاربر مشارکتی کم داشته یا به‌جز این، مشارکت دیگری نداشته ‌است. در بسیاری از مواقع نظرخواهی برای حذف می‌تواند محافظت شود.

درخواست نظرخواهی حذف برای جنگ ویرایشی موجود نیز درست نیست. این مشاجره‌ها به حذف کل مقاله منجر نخواهند شد. به‌جای این کار از حل اختلاف کمک بگیرید.

 • جایی که آن‌ها را پیدا کنیم: روندهای گوناگونی برای مقاله‌ها، رده‌ها (به‌جز رده‌های خرد)، پرونده‌ها، تغییر مسیرها، الگوها (به‌جز الگوهای خرد و الگوهای کاربری)، الگوها و رده‌های خرد و متفرقات دراختیار است؛ اما در ویکی‌ادبیات همه را در صفحهٔ نظرخواهی برای حذف درخواست بدهید.
 • چگونگی انجام کار: دستورالعمل بالای صفحه مربوطه را پی‌بگیرید.
 • اگر مخالف هستید: به صفحه مربوطه بروید و دلایل مخالفت خود را توضیح دهید. هرگز برچسب را از صفحه برندارید. برای اطلاعات بیشتر اینجا را بخوانید.
 • نظرخواهی دوباره: بعد از اینکه بحث به‌نتیجه رسید و صفحه باقی ماند، برای آغاز نظرخواهی مجدد، کاربران باید مدتی صبر کنند که ویرایشگران زمانی برای بهبود مقاله داشته باشند. در غیر این صورت صفحه نظرخواهی دوباره، به‌سرعت بسته خواهد شد. اگر نظرخواهی مجدد را برای گرفتن نتیجه‌ای متفاوت از حاصل اجماع قبل، راه بیاندازید ممکن است اخلال محسوب شود.

در مدتی که صفحه در یک نظرخواهی حذف محل بحث است بهتر است که صفحه را به نامی جدید منتقل نکنید. گاهی تغییر نام صفحه می‌تواند مصادیقی را که برای حذف مطرح شده است تغییر بدهد (مثلاً تغییر نام صفحه از یک شخص به یک رویداد که شخص جزئی از آن بوده، بحث سرشناسی را به‌کل تغییر می‌دهد: سرشناسی فرد با سرشناسی رویداد دو چیز متفاوت است). اگر فکر می‌کنید تغییر نام لازم است، در نظرخواهی حذف همین را توضیح بدهید. زمانی که نظرخواهی جمع‌بندی شد اگر لازم باشد صفحه به نام جدید منتقل می‌شود.[۲]

بررسی حذف

اگر فکر می‌کنید که یک صفحه به‌اشتباه حذف شده، یا باید حذف می‌شد؛ اما نشد یا یک نظرخواهی برای حذف نادرست جمع‌بندی شده است، شما باید با کسی که حذف را انجام داده یا نظرخواهی را بسته، از طریق صفحهٔ بحث کاربری‌اش تماس بگیرید و توضیحات خود را به او ارائه کنید. اگر به‌رغم این کار به‌نتیجه نرسیدید، می‌توانید در صفحهٔ بررسی حذف بررسی مجدد مسئله را درخواست بدهید.

اگر صفحه‌ای مشخصاً خارج از روندها (در این سیاست) حذف شد، یک مدیر ممکن است آن را فوراً احیا کند. در این صورت، مدیر حذف‌کننده باید مطلع باشد که چون این دست حذف‌ها که بدون حصول اجماع است اختلال محسوب می‌شوند، پس باید باتوجه انجام گیرند.

اگر یک مقاله به‌دلیل فقدان محتوا یا داشتن محتوای غیرمناسب حذف شد (بیشتر معیارهای حذف سریع) و شما می‌خواهید یک مقاله بهتر با عنوانی شبیه آن بسازید، شما می‌توانید بدون هیچ نوع بررسی‌ کار خود را شروع کنید.

در بررسی حذف تصمیم نهایی صرفاً با سرشماری گرفته نمی‌شود؛ بلکه با اجماع حاصل می‌شود. بررسی معمولاً ۷ روز طول می‌کشد و در مواقعی که نتیجه مبهم است بیشتر هم خواهد بود.

حذف‌های لغوشده ممکن است به نظرخواهی برای حذف کشیده شوند، اگر کسی هنوز نظر بر حذف داشت یا خواست دوباره نظرخواهی کند.

 • جایی که آن‌ها را پیدا کنیم: صفحهٔ بررسی حذف
 • چگونگی انجام کار: دستورالعمل بالای صفحه را پی بگیرید.
 • اگر مخالف هستید: به صفحه بررسی حذف بروید و توضیح دهید چرا مخالف هستید.
 • نامزدکردن دوباره: مطابق با نظرخواهی برای حذف، باید بین درخواست‌های تکراری کمی زمان بگذرد و این درخواست‌ها باید به‌دقت مطرح شوند. درخواست‌های دوباره که استدلال جدید یا مدرک و گواهی جدیدی ندارند به‌سرعت بسته خواهند شد.

احیا

در مواقعی که صفحه‌ها برخلاف بحث‌های صورت گرفته توسط جامعه کاربران حذف می‌شوند، احیای آن‌ها را در صفحهٔ درخواست احیا بخواهید. این دو کارکرد اصلی دارد: بازگرداندن محتوای حذف‌شده غیرجدلی (منافاتی با قوانین ندارد) و انتقال مطالب غیرمناسب بازگردانی، از یک فضای نام به فضای نام کاربری. این کار باید برای درخواستی درخصوص حذف زمان‌دار یا حذف سریع استفاده شود؛ ولی درخواست دربارهٔ نتایج نظرخواهی برای حذف و دیگر مسایل مربوط به حذف که نیاز به بررسی جمعی ویکی‌ادبیات دارد، باید در صفحهٔ بررسی حذف مطرح شوند. توجه کنید که صفحه‌هایی که در فضای نام مقالات دوباره ذخیره شوند فوراً در نظرخواهی برای حذف ثبت خواهند شد.

 • جایی که آن‌ها را پیدا کنیم: صفحهٔ درخواست احیا
 • چگونگی انجام کار: دستورالعمل بالای صفحه را پی‌بگیرید.
 • اگر مخالف هستید: موضوع را در ویکی‌ادبیات:بررسی حذف مطرح کنید
 • درخواست دوباره: برخلاف نظرخواهی برای حذف، هیچ دوره زمانی انتظار بین درخواست‌ها پیشنهاد نشده‌است، بااین‌حال درخواست‌هایی که با موافقت مواجه نشده ‌است نباید دوباره مطرح شوند مگر در وقتی که اصول و قاعدهٔ احیا یا انگیزهٔ احیا تغییر یافته باشد.

بررسی حذف

پس از اینکه مقاله‌ای حذف شد، اگر فکر می‌کنید که مقاله نباید حذف می‌شد، اولین کاری که باید بکنید آن است که با مدیری که صفحهٔ مدنظر را حذف کرده از طریق صفحهٔ بحث کاربری وی، تماس بگیرید و توضیحات خود را به او ارائه کنید. اگر با این کار هم به‌نتیجه نرسیدید، می‌توانید در صفحهٔ تابلوی اعلانات مدیران از دیگر مدیران ویکی‌ادبیات درخواست کنید تا حذف مقاله را مجدداً بررسی کنند.

اگر یکی از مدیران ویکی‌ادبیات متوجه شد که یک مقاله بدون طی یکی از روندهای فوق، حذف شده ‌است، وی اجازه دارد که مقاله را بازیابی کند و مدیر حذف کنندهٔ مقاله را نیز باخبر کند. درصورتی‌که مدیر حذف‌کننده، نتواند مدیر دیگر را دربارهٔ حذف شدن مقاله متقاعد کند، باز باید روند بررسی حذف مانند آنچه در بالا ذکر شد طی شود.

روابط بین فرایندهای حذف

 • نکاتی که در روندهای نامناسب (مانند حذف الگوها در حذف مقاله‌ها) ثبت شده باشند، به روند مناسب منتقل می‌شوند.
 • صفحه بررسی حذف نباید در نظرخواهی برای حذف فهرست شود تا زمانی‌که بررسی پایان یافته باشد و برعکس.
 • صفحه‌هایی که معیارهای حذف سریع را دارند می‌توانند بدون درنظرگرفتن شرایط حذف شوند. اگر صفحه‌ای که در روند بحث است حذف سریع بشود، نظرخواهی بسته می‌شود.
 • اگر شکی بر این باشد که صفحه‌ای حذف سریع می‌شود یا خیر، نظرخواهی برای حذف ارجحیت دارد. این بدین معناست که اگر بحثی برای حذف مقاله‌ای انجام پذیرفته باشد و نتیجه آن باقی ماندن مقاله یا بی‌نیازی به اجماع باشد، ‌نباید حذف سریع شود.
 • صفحه‌هایی که قانون حق تکثیر را نقض کرده‌اند، بدون درنظرگرفتن قوانین یا قبل از هر بحثی، امکان حذف دارند.

دسترسی به صفحه‌های حذف‌شده

مدیران صفحه‌های حذف‌شده را این گونه می‌بینند.

به این دلیل که مقاله‌های حذف‌شده محتویاتی غیرقانونی دارند، از دید عمومی خارج می‌شوند. بااین‌حال، این مقاله‌ها و تاریخچهٔ آن‌ها در پایگاه داده (حداقل موقت) باقی می‌مانند و دردسترس مدیران است؛ مگرآنکه پنهانگران آن را پنهان کرده باشند. هر کاربر با داشتن دلیلی موجه برای دیدن کپی‌ از صفحه حذف‌شده می‌تواند در صفحهٔ بررسی حذف درخواست بدهد (یا از مدیری درخواست تهیه کپی از صفحه را بکند). توجه کنید که اگر محتویات محذوف برپایه نکات قانونی (مانند توهین و افترا یا نقض حق تکثیر) حذف شده باشد، درخواست شما به‌احتمال زیاد اجابت نخواهد شد و این قاعده در زمانی که دلیلی موجه برای درخواست ارائه ندهید نیز صادق است.

پاک کردن بحث‌ها

گاهی امکان نمایش برای عموم از محتویات یک بحث بنا به تصمیمی جمعی، مدیریتی یا کارگذاری دیگر، سلب می‌شود. این کار معمولاً انجام نمی‌شود مگر در مواقع نادر، وقتی که آن بحث برای شخصی یا تشکیلاتی مخاطره‌آمیز باشد و به این دلیل که در نسخه فعلی صفحه‌ها این محتویات نباشند که متعاقباً توسط موتورهای جست‌وجوی اینترنتی فهرست شوند. برای مقاله‌های در دست حذف می‌توان کل بحث نظرخواهی را با الگوی {{afd-privacy}} جایگزین کرد که در این صورت محتویات در تاریخچه ویرایش‌ها باقی خواهد ماند. وقتی قضیه جدی تر است، امکان دارد تمام تاریخچه صفحه حذف شود. این نوع خالی‌کردن، حذف تاریخچه و پنهانگری باید ندرتاً اتفاق بیافتند و صرفاْ باید بعد از ملاحظات مقتضی انجام شوند.

گاهی که صفحات در فضای نام پروژه، مانند درخواست‌های مدیریت محل بحث است، به‌دلایل مشابه نکات ذکرشده در بالا به این طریق خالی می‌شود.

چگونگی انجام کار: تمام متن صفحه را پاک کنید و الگوی {{subst:courtesy blanked}}، برای صفحه‌های نظرخواهی برای حذف الگوی {{subst:afd-privacy}} را با پارامترهای درست «نام» و «دلیل» به آن بیافزایید.

جستارهای وابسته