ویکی‌ادبیات:کپی نکنید

From ویکی‌ادبیات
Jump to: navigation, search

الگو:جعبه راهنما۲

ویکی‌ادبیات آیینه‌ای از منابع آزاد یا دیگر منابع دردسترس عموم نیست. در مقاله‌های ویکی‌ادبیات، نقل‌قول‌ها باید مرتبط با بحث در جریان مقاله یا روشنگر مطلبی از آن باشد و طول آن‌ها نیز نباید بیش از اندازهٔ مناسب باشد.

  • از افزودن متن قراردادها، مطبوعات، سخنرانی‌ها یا نقل‌قول‌های طولانی و مانند آن بپرهیزید. مثلاً در مقالهٔ یک قرارداد، آن قرارداد را خلاصه کنید و سپس پیوند بیرونی (یا اگر متن آن در ویکی‌نبشته موجود است، یک پیوند میان‌ویکی) به آن دهید. منابع و نمونه‌های کوچک‌تر مانند یک شعر کوتاه، سرود ملی یا بیان یک جمله از یک شخص در مقاله پذیرفتنی است.
  • اگر می‌خواهید گفته‌ای از یک شخص بیاورید که حق مالکیت آن آزاد نیست، میزان متنی که از آن می‌آورید باید کنترل شده باشد همچنین نباید متن آن را در ویکی‌نبشته قرار دهید؛ بلکه فقط می‌توانید نشانی وبگاه مجاز آن را در مقاله بگذارید. برای نمونه دربارۀ موسیقی یک فیلم که حق مالکیت دارد شما صرفاً اجازه دارید به وبگاه مجاز آن ارجاع دهید و نباید نشانی جایی مانند یوتیوب یا هر وبگاه دیگری را که لزوماً از قوانین حق مالکیت پیروی نمی‌کند به متن مقاله اضافه کنید.

کپی از دیگر منابع

کپی از دانشنامه‌های تحت مالکیت عمومی (همچون ۵ جلد نخست از فرهنگ معین) و کاربرد آن‌ها به‌عنوان پایه در مقالات ویکی‌ادبیات در موضوع مربوطه کاملاً بی‌ایراد است. کپی کردن از دانشنامه‌های خصوصی بستگی به نوع مطلب دارد؛ اما باید احتیاط پیشه کرد. کپی از دیگر منابع نیز به‌طورکلی مناسب نیست.

در تمام این مطالب، شما نباید متن را به‌صورت ویرایش‌‌نشده استفاده کنید؛ بلکه ترجیح آن است که متن کار خود شما باشد. به این صورت که با افزودن پیوند، تغییر قالب‌بندی، ویرایش متن برای بی‌طرف ساختن آن یا تغییر آن به متنی دانشنامه‌ای، آن مقاله را محصول ذهن خود برپایهٔ یک منبع معتبر کنید.

استفادهٔ منصفانه از منابع اولیه دارای حق تکثیر

گاهی در ویکی‌ادبیات در مقاله‌های ویژه و بسیار محدود استفاده از منابع اولیهٔ دارای حق تکثیر مجاز است؛ ولی هم‌زمان امکان دارد که ثبت آن‌ها در ویکی‌نبشته غیرمجاز دانسته شود. بنابراین کارهای دارای حق تکثیر که بدون اجازه‌نامهٔ مناسب فرستاده شده‌اند، همگی به‌دلیل نقض حق تکثیر حذف می‌شوند.

پس پیش از نوشتن یک مقاله در ویکی‌ادبیات از یک منبع اولیهٔ دارای حق تکثیر لطفاً به‌طور کامل صفحهٔ ویکی‌ادبیات:استفاده منصفانه را مطالعه کنید. همچنین خواهشمندیم که یک منبع دارای حق تکثیر را بدون داشتن اجازه‌نامهٔ مناسب در ویکی‌نبشته کپی نکنید؛ چراکه استفادهٔ منصفانه در آنجا گاهی محدودتر است.

دربارۀ مقاله‌ای که به ویکی‌ادبیات فرستاده شده و نامزد انتقال به ویکی‌نبشته است، لطفاً وضعیت حق تکثیرش را به‌خوبی بررسی کنید.


استفاده از منابع اولیهٔ دارای اجازه‌نامه‌های غیرتجاری

ویکی‌ادبیات، ویکی‌نبشته و ویکی‌انبار تحت مجوز مستندات آزاد گنو (GFDL) هستند و به کاربرهای خود اجازه می‌دهند تا محتویات این منابع را چندین بار استفاده کرده یا حتی از آن‌ها استفادهٔ تجاری کنند.

اگر قصد دارید از منابع اولیهٔ دارای حق تکثیر با اجازه‌نامه‌های غیرتجاری مانند منابعی که رایگان‌اند؛ ولی حق تکثیرشان دراختیار صاحبشان است استفاده کنید، لطفاً وبگاه‌های دیگری را انتخاب کنید.

جستارهای وابسته

الگو:حقوق مؤلفان