ویکی‌ادبیات:شیوه‌نامه/صفحه‌آرایی

From ویکی‌ادبیات
Jump to: navigation, search

الگو:شیوه‌نامه الگو:فهرست رهنمودها این صفحه رهنمودی است برای صفحه‌آرایی مقالات ویکی‌ادبیات. بهتر است که مقاله‌های پیچیده‌تر براساس ساختار مقاله‌های موجود آرایش شوند، نه این صفحه. این صفحه دربارۀ چگونگی استفاده از زبان ویکی‌ادبیات (راهنمای ویرایش مقالات) و شیوهٔ نگارش نیست.

ساختار و بخش‌بندی مقاله

هر مقاله با توضیحی آغازین در یک یا چند بند (بسته به میزان مطلب کل مقاله) شروع می‌شود. در مقاله‌های بلندتر مقاله به زیرعنوان‌هایی/بخش‌هایی کوچک‌تر تقسیم می‌شود. چیدمان یک مقالهٔ عادی به‌صورت زیر است.

{{برچسب‌ها}}
{{الگوی جعبه اطلاعات}}
توضیح ابتدایی

== بخش نخست == /
=== زیربخش نخست === |
. |
. | متن اصلی
. |
== بخش چندم == |
=== زیربخش چندم === \

== نگارخانه ==
== جستارهای وابسته ==
== پانویس ==
{{پانویس}}

== منابع ==
{{ویکی‌انبار}} <!-- الگوی پروژه‌های پیوند به خواهر ویکی‌ادبیات-->

== برای مطالعهٔ بیشتر ==
== پیوند به بیرون ==
{{الگوهای ناوبری}}
{{الگوی خرد}}
{{الگوهای نیاز}}
{{ترتیب‌پیش‌فرض:}}

رده‌ها

بخش آغازین

الگو:بیشتر همان‌طورکه در بخش آغازین توضیح داده شده‌ است، بخش آغازین به‌ترتیب حاوی عناصر زیر است:

 1. پیوندهای ابهام‌زدایی
 2. الگوهای نگهداری
 3. جعبه‌های اطلاعات
 4. تصویر
 5. جعبه‌های ناوبری
 6. متن دیباچه
 7. فهرست محتویات

متن اصلی

عنوان‌ها و بخش‌ها

با استفاده از عنوان‌ها، بخش‌ها و زیربخش‌ها ایجاد می‌شود. بخش‌های خیلی کوتاه و خیلی بلند ظاهر مقاله را به‌هم‌ریخته نشان می‌دهند و مانع فهم درست از متن می‌شوند. با عنوان‌ها می‌توان متن را بخش‌بندی و مقاله را واضح‌تر کرد.

عنوان‌ها دارای سلسله مراتبی از ۱ تا ۶ هستند. سطح عنوان با علامت‌های = در دوطرف عنوان مشخص می‌شوند. از «=عنوان یکم=» تا ====== عنوان ششم ======. عنوان یکم فقط برای نام مقاله (به‌صورت خودکار) استفاده می‌شود و مناسب متن اصلی نیست. سلسله مراتب باید رعایت شود و بنابر سیاست دسترسی عنوان‌ها نباید از بخش‌های اصلی و فرعی پرش کنند.

الگوها در زیرِ عنوان

اگر بخشی از مقاله، خود خلاصه‌ای از مقالهٔ دیگر باشد باید پیوندی به آن مقاله در اولین سطر عنوان ذکر شود. این کار با استفاده از الگوی {{اصلی}} امکان‌پذیر است. از این الگوها نیز می‌توان استفاده کرد:

برای مثال اگر بخواهیم در این بخش (الگوها در زیرعنوان) به مقاله‌ای دیگر برای مطالعه بیشتر پیوند دهیم از الگوی {{همچنین ببینید}} بدین‌صورت استفاده می‌کنیم: {{همچنین ببینید|ویکی‌ادبیات:شیوه‌نامه|شیوه‌نامه}} که می‌دهد:

بندها

بخش‌ها معمولاً از بندهای متعدد تشکیل می‌شوند. استفاده از فهرست گلوله‌ای در متن اصلی باید به‌حداقل برسد. درهرحال؛ استفاده از آن‌ها برای تقسیم‌بندی متن‌های حجیم و نامرتب است و نه بیشتر. تاحدامکان از بندهای تک‌خطی پرهیز کنید.

ضمیمه‌ها و پانویس‌ها

این بخش‌ها در انتهای مقاله و با == عنوان سطح ۲ == می‌آیند. آوردن عنوان سطح ۳ (در صورت نیاز به زیربخش) جائز است؛ ولی گاهی نیز می‌توان از متن پررنگ استفاده کرد. برای مثال جداکردن مجلات از کتاب‌ها در فهرست «پیوند به بیرون».

ترتیب ضمیمه‌ها:

 1. آثار (آلبوم، کتاب و غیره)
 2. جستارهای وابسته
 3. یادداشت‌ها، پانویس و منابع
 4. برای مطالعه بیشتر
 5. پیوند به بیرون
 6. الگوهای ناوبری
 7. الگوهای داده‌ای
 8. ترتیب‌پیش‌فرض
 9. رده‌ها
 10. الگوهای خرد
 11. پیوندهای میان‌ویکی

آثار

محتویات این بخش معمولاً فهرستی گلوله‌ای و به‌ترتیب تاریخ نشر از کارهای ساخته شده توسط شخص یا نهادی است که در مقاله از او صحبت شده‌ است. استفاده از «منتشرشده‌ها» برای عنوان الزامی نیست و می‌توان از «کتاب‌شناسی» و «فیلم‌شناسی» و... استفاده کرد.

نگارخانه

در این بخش (اختیاری) تعداد تصویر لازم به‌همراه پانویس مناسب قرار می‌گیرند تا جهت شناساندن بیشتر موضوع، بدنۀ اصلی مقاله را یاری دهند. تعداد تصاویر به‌دلخواه ویراستار است و اگر از سایز پیش‌فرض برای تصاویر این بخش استفاده شود، در هر ردیف حداکثر ۶ تصویر جای‌دهی می‌شود.

جستارهای وابسته

محتویات این بخش فهرستی از پیوندها به مقالات دیگر هستند که با این مقاله ارتباط دارند. معمول‌ترین گزینه برای عنوان این بخش «جُستارهای وابسته[۱]» است. اگر ویرایشگران گمان بر مفهوم نبودن عنوان بردند، یک توضیح نیم‌خطی نیاز است. برای مثال:

 • نقیضه در ادبیات— گونۀ ادبی برای تشریح روندها و سازوکارهای حاکم بر سخن ادبی است.
 • فلانی— ارائه‌دهندۀ فلان نظر است.

قسمت جستارهای وابسته باید مرتبط با موضوع مقاله و به تعدادی متوازن و منطقی باشد، به‌عنوان قاعدهٔ کلی عبارت‌هایی که در متن مقاله پیونددار شده‌اند در بخش جستارهای وابسته نمی‌آیند و پیوندهایی آورده می‌شوند که در متن اصلی مجال گنجایش نداشتند. توجه کنید که یک مقالهٔ کامل و با شمول بسیار، نیاز کمی به بخش جستارهای وابسته دارد.

به‌هیچ‌وجه پیوندهای قرمز (مقاله‌های ناموجود) و پیوندهای ابهام‌زدایی را در بخش جستارهای وابسته نیاورید. همچنین اگر الگوهای ناوبری مناسبی برای پیوندهای مرتبط موجود است جایگزین بهتری برای فهرست گلوله‌ای هستند.

یادداشت، پانویس، منابع

در این بخش‌ها، منابعی که در مقاله از آن‌ها نقل شده‌ است و نکاتی از متن اصلی که نیاز به توضیح دارد آورده می‌شوند. الزامی برای جداکردن یادداشت (یا پانویس) از منابع یا ترکیب آن‌ها در یک بخش نیست. در عنوان نیز الزامی نیست؛ ولی انتخاب بیشتر مقاله‌نویسان روی «منابع» است. توجه کنید که «منابع» همیشه باید به صورت جمع آورده شود حتی اگر حاوی یک منبع باشد.

برای مطالعهٔ بیشتر

این بخش فهرستی مرتب‌شده براساس الفباست که به نوعی پیشنهاد ویرایشگران ویکی‌ادبیات برای مطالعهٔ بیشتر دربارۀ موضوع مقاله محسوب می‌شود. معمولاً این بخش نسخهٔ دیگری از «پیوند به بیرون» یا بخش منابع نیست.

پیوند به بیرون

بخشی است برای فهرست‌کردن وبگاه‌های مرتبط با موضوع مقاله. برای هرکدام از سایت‌ها توضیح مختصری نوشته می‌شود. این پیوندها را به‌هیچ‌وجه در متن مقاله نمی‌آورند و همچنین محتویات این بخش نباید نسخهٔ یکسانی از بخش منابع باشد. ترجیح نام این بخش بر همین عنوان «پیوند به بیرون» است. در ویکی‌ادبیات نیاز به جمع بستن عنوان این بخش نیست و چه یک پیوند فهرست شده باشد چه تعدادی بیشتر، به‌صورت مفرد می‌آید. پیوندهایی که به پروژه‌های دیگر ویکی‌مدیا هستند در این بخش می‌آیند؛ به‌جز ویکی‌واژه و ویکی‌نبشته.

پانویس

 1. اجماع برای استفاده از عبارت جستارهای وابسته در ویکی‌ادبیات:نظرخواهی/تغییر عنوان زیربخش جستارهای وابسته (خوانندگان) صورت گرفت.