ویکی‌ادبیات:سیاست حفاظت از صفحه‌ها

From ویکی‌ادبیات
Jump to: navigation, search

الگو:فهرست قفل ویکی‌ادبیات حول این اصل که همه می‌توانند آن را ویرایش کنند پایه‌گذاری شده است و درنتیجه هدف این است که صفحه‌های هرچه بیشتری از سوی عموم ویرایش‌شدنی باشد؛ یعنی افزودن مطلب و اصلاح اشتباه‌ها باشد. با وجود این، تحت شرایط خاصی اگر به‌دلیل ویرایش‌پذیربودن یک صفحه احتمال بروز آسیبی برود، چنین صفحه‌ای ممکن است به اعمال محدودیت فنی برای کسانی که اجازهٔ ویرایش آن را دارند نیاز داشته باشد. چنین محدودیتی غالباً موقتی است؛ ولی گاه می‌تواند دایم نیز باشد. اعمال چنین محدودیتی حفاظت نامیده می‌شود.

حفاظت یا خروج از حفاظت صفحه‌ها توسط مدیران ویکی‌ادبیات انجام می‌شود. با وجود این هر کاربری می‌تواند درخواست محافطت یا خروج از آن را بدهد. محافظت ممکن است دایمی باشد یا پس از مدتی معین، منقضی شود.

دو نوع معمول‌تر در حفاظت کاملاً حفاظت‌شده و نیمه‌حفاظت‌شده است. صفحه‌های کاملاً حفاظت‌شده تنها توسط مدیران امکان ویرایش دارد و صفحه‌های نیمه‌حفاظت‌شده فقط توسط کاربرانی که به سامانه وارد شده‌اند و حساب کاربری آنها تأییدشده است. هر حساب کاربری پس از دریافت نام‌خانوادگی و شمارۀ تماس به‌طور خودکار تأیید می‌شود. بقیهٔ انواع حفاظت در زیر توضیح داده شده‌ است. صفحه‌های حفاظت‌شده معمولاً توسط تصویر یک قفل کوچک در بالا گوشهٔ سمت چپ مشخص می‌شود. قفل‌هایی با رنگ‌های مختلف -چنانکه در تصویر سمت چپ باشد- نشان‌دهندهٔ انواع مختلف حفاظت هستند. برای نمایش قفل معمولاً الگوی {{Pp}} در صفحه قرار داده می‌شود.

گذاشتن نشانگر موس روی علامت قفل جعبهٔ کوچکی را باز می‌کند که می‌گوید «این صفحه حفاظت شده است». اگر دلیل حفاظت در الگو مشخص شده باشد، دلیل حفاظت در جعبه نمایش داده می‌شود. اگر تاریخ انقضای حفاظت در الگو لحاظ شده باشد، در جعبهٔ ظاهرشده هم نمایش داده می‌شود.

این سیاست‌نامه انواع حفاظت‌ها، مراحل حفاظت و خروج از حفاظت صفحه‌ها و نیز دلایلی را که طبق آن حفاظت باید یا نباید صورت گیرد با جزئیات تشریح می‌کند.

مروری اجمالی بر گونه‌های حفاظت

گونه‌های حفاظت از این قرارند:

 • کاملاً حفاظت‌شده اجازهٔ ویرایش را فقط به مدیران می‌دهد. فایل‌های کاملاً حفاظت‌شده نمی‌توانند توسط فایل‌های جدید جایگزین شوند.
 • نیمه‌حفاظت‌شده که در آن صفحه در مقابل ویرایش توسط کاربرانی که به سیستم وارد نشده‌اند یا حساب کاربری تأییدشده ندارند حفاظت می‌شود.
 • حفاظت‌شده در برابر ایجاد که از ایجاد یک صفحه (غالباً صفحه‌ای حذف شده) جلوگیری می‌کند.
 • حفاظت‌شده در برابر انتقال که در آن ویرایش صفحه برای همه امکان‌پذیر است؛ اما انتقال صفحه فقط توسط مدیران امکان‌پذیر است. مقاله‌های کاملاً حفاظت‌شده به‌طور خودبه‌خود در برابر انتقال هم حفاظت می‌شوند.
 • حفاظت‌شده در برابر بارگذاری از بارگذاری نسخه‌های جدیدی از یک فایل به‌جای نسخهٔ قدیمی -مگر از سوی مدیران- جلوگیری می‌کند؛ اما محدودیتی برای ویرایش صفحهٔ توضیحات فایل ایجاد نمی‌کند.
 • حفاظت نیازمند به بازبینی که ویرایش‌های انجام‌شدهٔ کاربرانی که دسترسی گشت‌ خودکار[۱] ندارند برچسب نیازمند بازبینی می‌خورد تا کاربرهای گشت‌زن بعد از بررسی ویرایش‌ها، آن‌ها را تأیید یا رد کنند. تغییرات این صفحه‌ها تا زمانی که ویرایش‌های آن صفحات توسط گشت‌زنان تأیید نشود توسط کاربرانی که وارد سامانه نشده‌اند مشاهده نمی‌شود.
 • حفاظت‌شده به‌طور آبشاری به این معنا که تمام صفحه‌هایی که در یک صفحهٔ حفاظت‌شده گنجانده شده‌اند نیز به‌حالت کاملاً حفاظت‌شده درمی‌آیند.

کاربران غیرمدیر می‌توانند در صفحهٔ ویکی‌ادبیات:درخواست تغییر وضعیت محافظت برای حفاظت یا خروج از حفاظت یک صفحه درخواستی بنویسند. ویرایش در یک صفحهٔ کاملاً حفاظت‌شده باید در صفحهٔ بحث مقالهٔ مربوطه مطرح شود تا در صورت غیربحث‌برانگیز بودن و وجود اجماع توسط یکی از مدیران در مقاله اعمال شود.

به‌جز مواقعی که به اقدام رسمی از سوی بنیاد ویکی‌مدیا یا صفحه‌هایی در فضای نام مدیاویکی مربوط است، درصورتی‌که دلیل حفاظت مرتفع شده باشد یا زمان کافی‌ گذشته باشد یا اجماعی بر لزوم ادامهٔ حفاظت وجود نداشته باشد مدیران می‌توانند یک صفحه را از حفاظت خارج کنند. ویرایشگرانی که مایل به خروج از حفاظت صفحه‌ای هستند باید در قدم اول از مدیر حفاظت‌کننده درخواست کنند؛ مگر اینکه مدیر مربوط فعال نباشد یا دیگر مدیر نباشد. در مرحلهٔ بعد باید در درخواست‌های خروج از محافظت درخواست دهند. دقت کنید که اگر مدیر حفاظت‌کننده فعال باشد و رفع حفاظت ابتدا با او مطرح نشود درخواست در درخواست‌های خروج از محافظت معمولاً رد می‌شود. هر بار که صفحه‌ای به‌حالت حفاظت‌شده دربیاید، اطلاعات مربوط به این تغییر در صفحهٔ فهرست حفاظت‌ها ثبت می‌شود.

گونه‌های حفاظت

الگو:گسترش بخش

کاملاً حفاظت‌شده

محافظت کامل

یک صفحهٔ کاملاً حفاظت‌شده تنها توسط مدیران می‌تواند ویرایش یا منتقل شود. این حفاظت می‌تواند موقت یا دایم باشد.

ویرایش در یک صفحهٔ کاملاً حفاظت‌شده باید در صفحهٔ بحث درخواست شود تا مدیران برمبنای اجماع آن را اعمال کنند. قراردادن الگوی {{ویرایش حفاظت‌شده}} در صفحهٔ بحث باعث جلب توجه مدیران برای اعمال ویرایش‌های غیربحث‌برانگیز می‌شود.

مناقشه بر سر محتوا

در صفحه‌هایی که صحنهٔ جنگ ویرایشی شده‌اند، حفاظت کاملِ صفحه برای مدتی کوتاه، طرف‌های درگیر را مجبور به گفت‌وگو در صفحهٔ بحث و رسیدن به اجماع خواهد کرد. با جنگ‌های ویرایشی مقطعی یا جنگ‌های ویرایشی مداوم از سوی چند کاربر مشخص بهتر است با قطع دسترسی برخورد کرد تا از ویرایش صفحه توسط کاربران دیگر جلوگیری نشود.

زمانی که صفحه‌ای به‌دلیل مناقشات و جنگ‌های ویرایشی قفل می‌شود باید در وضعیت جاری خود حفاظت شود (به این معنی که قبل از حفاظت، واگردانی نشود)، به‌جز در مواقعی که نسخهٔ جاری در تضاد آشکار با سیاست‌های محتوایی نظیر خرابکاری، حق تکثیر یا زندگی‌نامه زندگان باشد. ازاین‌رو باید به خاطر داشت که وقتی صفحه‌ای درپی درگیری جنگ ویرایشی توسط مدیران به‌حالت حفاظت‌شده درمی‌آید، به معنای تأیید محتوای نسخه‌ای از آن صفحه که حفاظت‌شده، از طرف آن مدیر یا دیگران نیست. ازآنجاکه حفاظت صفحه در آخرین وضعیت ممکن است به‌نفع یکی از طرف‌های درگیر در جنگ ویرایشی و تبعیض‌آمیز باشد، مدیران می‌توانند صفحه را به آخرین نسخهٔ پیش از جنگ ویرایشی واگردانی کنند، البته چنانچه خطر چنین تبعیضی واقعاً وجود داشته باشد. صفحه‌های حفاظت‌شده به‌سبب مناقشه فقط می‌توانند ویرایش‌های غیربحث‌برانگیز شوند. ویرایشگران ویکی‌ادبیات نباید درخواست کنند که صفحه‌ای در یک نسخهٔ خاص به‌حالت حفاظت‌شده درآید، یا صفحه‌ای که حفاظت شده است به یک نسخهٔ قدیمی‌تر واگردانی شود. به‌جای آن، تلاش افراد باید با هدف حل مناقشات از طریق صفحهٔ بحث مقاله باشد. به این صفحه نیز نگاه کنید.

مدیرانی که خودشان در یک جنگ ویرایشی شرکت می‌کنند، اجازه ندارند که صفحهٔ مدنظر را به‌حالت حفاظت‌شده درآورند؛ مگر آنکه یک خرابکاری ساده اتفاق افتاده باشد یا جنگ ویرایشی در مسیر حذف عبارات توهین‌آمیز در مقاله‌ای باشد که دربارۀ یک فرد زنده نوشته شده‌ است.

خرابکاری

محافظت کامل پیش‌دستانه در تضاد با ذات آزادبودن ویرایش در ویکی‌ادبیات است. دوره‌های کوتاهی از محافظت کامل در نمونه‌هایی نادری که تعداد زیادی حساب کاربری تأییدشده، مداوم به یک صفحه حمله‌های خرابکارانهٔ می‌کنند، اعمال می‌شود. خرابکاری مداوم یا امکان خرابکاری در آینده در صفحه‌های پربازدید به‌ندرت ممکن است دلیلی برای محافظت کامل باشند. برای نوشتارهایی که تاریخچه‌ای طولانی از خرابکاری مداوم و گسترده دارند نیمه‌حفاظت‌شده گزینهٔ مناسبی‌ است الگو:نیازمند نمونه.

بازبینی تاریخچه

اگر صفحه‌ای حذف‌شده تحت بررسی حذف قرار گیرد معمولاً فقط مدیران قادرند که محتویات پیشین صفحه را مشاهده کنند. اگر مدیران تشخیص دهند که اجازه به دیگر کاربران برای مشاهدهٔ محتویات صفحه به گفت‌وگو کمک می‌کند، می‌توانند صفحه را بازیابی کنند یا به‌جای آن صفحه‌ای خالی بگذارند و صفحه را برای جلوگیری از هر ویرایش جدیدی کاملاً محافظت کنند. در این صورت محتویات پیشین صفحه در تاریخچهٔ صفحه توسط دیگران دردسترس خواهد بود.

حفاظت الگو

 قفل صورتی

یک صفحهٔ الگوی حفاظت‌شده می‌تواند صرفاً توسط مدیران یا کاربرانی در گروه ⧼group-templateeditor⧽ ویرایش شود. این سطح حفاظت به‌احتمال قوی فقط در الگوهای حساس، پودمان‌ها و احتمالاً در نمونه‌های نادری که صفحه‌ها در دیگر فضاهای نام به‌میزان بسیار زیاد تراگنجانش می‌شوند، به‌کار گرفته شود.

این سطح حفاظتی است [۲] که حفاظت کامل را در صفحه‌هایی که صرفاً به‌دلیل شمار تراگنجانش‌های زیاد -و نه اختلافات محتوایی- حفاظت می‌شود جایگزین می‌کند. این حفاظت فقط باید برای الگوهایی به‌کار رود که به‌دلیل حساسیت زیادشان در صورت اعمال‌نکردن این حفاظت، از حفاظت کامل برخوردار شوند. این حفاظت نباید در الگوهای کمتر مخاطره‌آمیز استفاده شود، با این استدلال که دسترسی کاربری ویرایشگر الگو امکان‌پذیر است. امکان این دسترسی نباید منجر شود الگوهای بیشتری برای ویرایش عمومی جامعه ویرایش‌نشدنی شود.

ویرایشگران می‌توانند در صفحهٔ بحث یک صفحهٔ الگوحفاظت‌شده درخواست ویرایش دهند و در صورت نیاز برای جلب توجه مدیران از الگوی {{ویرایش الگوحفاظت‌شده}} استفاده کنند.

نیمه‌حفاظت‌شده

قفل نقره‌ای

محافظت نیمه از انجام ویرایش توسط کاربران ثبت‌نام نکرده (آی.پی. ها) و نیز کاربرانی که حساب آنان تأییدشدهٔ خودکار (دریافت نام‌خانوادگی و شمارۀ تماس) نیست جلوگیری می‌کند. چنین سطح محافظتی هنگامی مفید است که تعداد درخور توجهی مناقشه بر سر محتوا یا خرابکاری از سوی کاربران جدید یا ثبت‌نام نشده به‌چشم می‌خورد یا برای جلوگیری از ویرایش زاپاس کابران بسته‌شده، خصوصاً هنگامی که در زندگی‌نامهٔ زندگانی که اخیراً از سوی رسانه‌ها کانون توجه بوده‌اند رخ دهد. تغییرات درحال انتظار جایگزین جدیدی برای نیمه‌حفاظت است به‌ویژه وقتی که یک نوشتار مداوماً خرابکاری می‌شود و به‌جز آن ویرایش‌های مفید کمی دارد.

ویرایشگرانی که نمی‌توانند در صفحه‌های نیمه‌حفاظت‌شده ویرایش کنند می‌توانند درخواست خود را در صفحهٔ بحث مقاله مطرح کنند و در صورت نیاز برای جلب توجه مدیران از الگوی {{ویرایش نیمه‌حفاظت‌شده}} استفاده کنند. اگر صفحهٔ مدنظر و صفحهٔ بحثش هر دو حفاظت‌شده بودند باید در ویکی‌ادبیات:درخواست‌های ویرایش درخواست داد.

راهنمای مدیران

مدیران می‌توانند نیمه‌حفاظت بی‌پایان را بر صفحه‌هایی که به‌طور مداوم و گسترده درمعرض خرابکاری یا نقض سیاست‌های محتوایی ویکی‌ادبیات (مانند زندگی‌نامه زندگان یا بیان حداکثری دیدگاه‌ها) هستند اعمال کنند. نیمه‌حفاظت نه باید به‌طور پیش‌دستانه بر ضد خرابکاری‌هایی که هنوز رخ نداده اعمال شود و نه برای برتری بخشیدن به کاربران ثبت‌نام شده بر کاربران ثبت‌نام نشده در یک اختلاف‌نظر متعارف بر سر محتوا.

به‌علاوه، مدیران می‌توانند حفاظت موقت را در چنین مواقعی به‌کار گیرند:

 • صفحه‌هایی که درمعرض خرابکاری یا مناقشهٔ گسترده اما موقت‌اند (مثلاً به‌دلیل توجه رسانه‌ای)، آن‌هم هنگامی که قطع دسترسی کاربران منفرد عملی نیست.
 • صفحه‌هایی که صحنهٔ جنگ ویرایشی است هنگامی که همهٔ طرف‌های درگیر کاربران ثبت‌نام نشده یا جدید هستند (که در غیر این صورت حفاظت کامل باید به‌عمل می‌آمد). چنین قاعده‌ای در مطالبی که پای کاربران تأییدشدهٔ خودکار وسط است کاربرد ندارد.
 • صفحه‌هایی که صحنهٔ جنگ ویرایشی یا خرابکاری از سوی کاربران ثبت‌نام‌نشده‌ای است که با تغییر آی.پی. خواه با استفاده از رایانه‌های مختلف یا تغییر نشانی با استفاده از آی.پی. های دینامیک یا هر تکنیک دیگری دست به ویرایش می‌زنند.
 • صفحه‌های بحثی که تحت اخلالگری مداوم بوده‌اند. چنین حفاظتی باید با مضایقه اعمال شود؛ چراکه از مشارکت کاربران ثبت‌نام نشده و جدید در گفت‌وگو جلوگیری می‌کند. معمولاً یک صفحه و بحث آن به‌طور هم‌زمان نباید محافظت شوند. درصورتی‌که یک صفحه و صفحهٔ بحثش به‌طور هم‌زمان محافظت شده‌اند در صفحهٔ بحث باید کاربران محروم‌شده از ویرایش به درخواست‌های ویرایش دعوت شوند تا از اینکه هیچ ویرایشگری به‌طور کامل از مشارکت محروم نشده است اطمینان حاصل شود.
 • محافظت در صفحه‌های بحث کاربران مسدودشده و آی.پی. ها باید با مضایقه اعمال شود. در عوض باید کاربر مجدداً مسدود شود بدون اینکه اجازهٔ ویرایش صفحهٔ بحث خود را داشته باشد. در صورت نیاز یا درصورتی‌که انسداد بدون اجازهٔ ویرایش صفحهٔ بحث مفید واقع نشود، حفاظت باید فقط برای مدت کوتاهی -نه بلندتر از دوران بندایش- اعمال شود.

مقالهٔ پیشنهادی هفته می‌تواند نیمه‌حفاظت شود؛ اما ازآنجاکه این مقاله درمعرض خرابکاری ناگهانی در زمان‌های مشخصی از روز قرار دارد، در اکثر مواقع مدیران باید آن را برای مدت کوتاهی محافظت کنند.

نیمه‌حفاظت‌شده ویژه

Dark blue padlock

نیمه‌حفاظت ویژه[۳] به حفاظتی گفته می‌شود که صفحه را در مقابل ویرایش آی‌پی یا کاربر ناشناس، هر کاربری که از ایجاد حسابش کمتر از ۳۰ روز می‌گذرد و کمتر از ۵۰۰ ویرایش دارد، محافظت می‌کند. کاربران دارای دسترسی تأییدشدهٔ پایدار اجازهٔ ویرایش این صفحات را دارند.[۴]

زمانی که نیمه‌حفاظت مقاله کارساز نبود، مدیران می‌توانند صفحات را در هر زمینه‌ای در برابر مشکلاتی مانند خرابکاری، جنگ ویرایشی، زاپاس‌بازی و … نیمه‌محافظت ویژه کنند. همچنین مدیران می‌توانند قفل آبی را برای حفاظت در برابر ایجاد هم استفاده کنند. هرگاه از این قفل استفاده شد باید در ویکی‌ادبیات:تابلوی اعلانات مدیران/گزارش قفل آبی این استفاده را به اجتماع اطلاع داد. در بقیه مواقع محافظت در این سطح با اجماع در بحث صفحه یا توسط هیئت داوری یا هیئت نظارت اعمال می‌شود.

حفاظت در برابر ایجاد

Padlock-skyblue.svg

مدیران توانایی محافظت کردن یک صفحه در برابر ایجاد را دارند. این امکان زمانی مفید است که یک مقاله حذف شود؛ اما به‌طور مکرر توسط کاربران ایجاد شود. فهرست این صفحه‌ها را می‌توان در ویژه:عنوان‌های محافظت‌شده یافت.

صفحه‌هایی که در برابر ایجاد محافظت می‌شوند معمولاً با عنوان «نمک‌خورده» شناخته می‌شوند. کاربر درصورتی‌که مطالب بهتری را برای ساخت مجدد آن مقاله داشته‌ باشد باید درخواست خود را در بحث مدیر حذف‌کننده (در صورت پاسخ‌گو نبودن تابلوی اعلانات مدیران) یا ویکی‌ادبیات:بررسی حذف مطرح کند. (در ویکی‌ادبیات به‌علت فعال نبودن صفحهٔ ویکی‌ادبیات:بررسی حذف، برای حذف‌شده‌هایی که توسط نظرخواهی حذف شده‌اند از وا:نبح استفاده می‌شود).

همچنین فهرست دیگری در فهرست سیاه عنوان‌ها قرار دارد که انعطاف‌پذیری بیشتری داشته و امکان استفاده از عبارت باقاعده را می‌دهد.

حفاظت در برابر انتقال

حفاظت در برابر انتقال

یک صفحهٔ حفاظت‌شده در برابر انتقال را نمی‌توان به عنوان جدیدی منتقل کرد؛ مگر توسط مدیران. چنین سطح حفاظتی معمولاً در چنین صفحاتی به‌کار می‌رود:

وقتی که یک صفحه کاملاً حفاظت‌شده باشد، در برابر انتقال نیز حفاظت می‌شود. وقتی که یک صفحهٔ حفاظت‌شده توسط یک مدیر انتقال داده شود، صفحهٔ جدید به‌حالت حفاظت‌شده درمی‌آید، و صفحهٔ قدیمی (که فقط شامل یک تغییر مسیر به صفحهٔ جدید است)، از حالت حفاظت‌شده خارج می‌شود.

همان ضوابطی که دربارۀ حفاظت کامل صفحه‌های مناقشه‌برانگیر ذکر شد (از قبیل مجازنبودن حفاظت از صفحه‌ها توسط مدیری که خود در مناقشه درگیر است) دربارۀ حفاظت صفحه‌های مناقشه‌برانگیز در برابر انتقال نیز مصداق دارد. همچون حفاظت کامل، حفاظت به‌‌دلیل جنگ ویرایشی نباید به‌معنی تأیید نام کنونی صفحه تلقی شود. وقتی حفاظت در برابر انتقال درخلال بحث دربارهٔ درخواست انتقال یک صفحه اعمال می‌شود، صفحه باید تحت نامی که هنگام آغاز درخواست انتقال داشته است محافظت شود.

آن دسته از حساب‌های کاربری‌ که تازه ایجاد شده‌اند توانایی انتقال هیچ صفحه‌ای را ندارند. توضیحات بیشتر را در صفحهٔ ویکی‌ادبیات:اختیارات گروه‌های کاربری بخوانید.

حفاظت نیازمند به بازبینی

حفاظت سفید

الگو:بیشتر حفاظت نیازمند به بازبینی ابزاری‌ است که برای مقابله با خرابکاری و برخی مشکلات ادامه‌دار دیگر استفاده می‌شود که به همهٔ کاربران اجازهٔ ویرایش در صفحه‌ها را می‌دهد. حفاظت نیازمند به بازبینی می‌تواند به‌عنوان جایگزینی برای نیمه‌حفاظت استفاده شود که به کاربران ثبت‌نام نشده یا کاربران جدید اجازهٔ ویرایش صفحه‌ها را می‌دهد؛ ولی ویرایش‌های آنان را از دید بیشتر خوانندگان مخفی نگه می‌دارد تا هنگامی که یک گشت‌زن اقدام به تأیید ویرایش‌ها کند.

هنگامی که صفحه‌ای دارای حفاظت نیازمند بازبینی، توسط کاربران غیرگشت خودکار، ویرایش می‌شود تغییرات صفحه برای اغلب خوانندگان ویکی‌ادبیات نامشهود است تا هنگامی که توسط گشت‌زنان بررسی و تأیید شود.

تغییرات نیازمند به بازبینی با برچسب «ویرایش درحال انتظار» در تاریخچهٔ صفحه مشهودند. آخرین نسخهٔ بررسی‌شده (نسخهٔ پایدار) برای عموم به رویت می‌رسد. کاربرانی که به سامانه وارد شده‌اند آخرین نسخهٔ ویرایش‌شدهٔ صفحه را با تمام تغییرات صورت‌گرفته می‌بینند. هنگامی که ویرایشگرانی که گشت‌زن نیستند در صفحه‌ای که هنوز دارای ویرایش درحال انتظار است، ویرایشی کنند ویرایش‌های آنان هم برچسب «ویرایش درحال انتظار» می‌خورد و برای کاربرانی که به سامانه وارد نشده‌اند نامشهود می‌شود.

چه کاربرانی که گشت خودکار هستند و چه کاربرانی که نیستند هنگام فشردن زبانهٔ ویرایش آخرین نسخهٔ مقاله را ویرایش می‌کنند. درصورتی‌که «ویرایش درحال انتظار» برای گشت‌زنی موجود باشد، در کنار عنوان مقاله سمت چپ جعبه‌ای نمایش داده می‌شود که وجود ویرایش‌های درحال انتظار را اعلام می‌کند. برای اطلاعات بیشتر ویکی‌ادبیات:تغییرات درحال انتظار را ببینید.

بررسی ویرایش‌های درحال انتظار باید طی زمان معقولی انجام شود. مدیریت انجام این کار باید در سطح جامعهٔ کاربری صورت پذیرد.

چه زمانی حفاظت نیازمند به بازبینی اعمال می‌شود؟

حفاظت نیازمند به بازبینی برای محافظت از مقاله‌های زیر به‌کار می‌رود:[۵]

 • همهٔ مقاله‌های خوب[۶]
 • همهٔ مقاله‌های برگزیده[۶]
 • مقاله‌های پربازدید[۶]
 • مقاله‌های درمعرض خرابکاری مداوم[۷]
 • مقاله‌هایی که درج مطالب نقض‌کننده حق تکثیر در آن‌ها صورت می‌گیرد.[۷]
 • مقاله‌های افراد زنده که ویرایش‌های متناقض با زندگی‌نامه زندگان در آن‌ها صورت می‌گیرد.[۷]
 • مقاله‌هایی که بیش از ۷۰ واگردانی یا خنثی‌سازی داشته‌اند به‌مدت بی‌پایان محافظت نیازمند بازبینی می‌شوند.[۸]
 • مقاله‌هایی که در یک هفته اخیر بیش از ۵ واگردانی یا خنثی‌سازی داشته‌اند حداکثر به‌مدت ۳ ماه محافظت نیازمند به بازبینی می‌شوند.[۸]

الگو:میانبر سیاست

 • مقاله‌های مرتبط به مناسبت‌ها رویدادها مانند مقالات مرتبط با المپیک، مقالات مرتبط با جام جهانی و… به‌صورت موضوعی بر پایهٔ رده یا موضوع حداکثر به‌مدت ۳ ماه به کمک محافظت نیازمند بازبینی محافظت می‌شوند.[۸]

برای اطلاع از نحوهٔ کار افزونهٔ محافظت نیازمند بازبینی، ویکی‌ادبیات:تغییرات درحال انتظار را مطالعه کنید.

به‌استثنای مقاله‌های خوب و برگزیده،[۶] حفاظت نیازمند به بازبینی نباید به‌عنوان اقدامی پیش‌دستانه در مقابل خرابکاری که هنوز صورت‌نگرفته اعمال شود؛ همچون نیمه‌حفاظت، حفاظت نیازمند به بازبینی در صفحه‌های دارای مناقشه بر سر محتوی درصورتی‌که خوف آن رود که باعث تبعیض به‌ضرر گروهی از کاربران (کاربران ثبت‌نام نشده) می‌شود هرگز نباید به‌کار رود.

حفاظت نیازمند به بازبینی نباید برای صفحه‌های دارای مشارکت خیلی زیاد استفاده شود، حتی اگر این صفحه‌ها معیارهای ذکرشده در قبل را دارا باشند، بلکه باید نیمه‌حفاظت اعمال شود.

به‌علاوه، مدیران می‌توانند حفاظت نیازمند به بازبینی را به‌طورموقت برای صفحه‌هایی که درمعرض خرابکاری یا اخلالگری گسترده، اما موقت هستند (مثلاً به‌دلیل توجه رسانه‌ای) اعمال کنند، درصورتی‌که قطع دسترسی کاربران درگیر عملی نباشد؛ همچون انواع دیگر محافظت‌ها، بازهٔ زمانی محافظت باید متناسب با مشکل باشد. حفاظت نیازمند به بازبینی بی‌پایان فقط باید در مواقعی به‌کار رود که اخلالگری جدیِ طولانی‌مدتی در کار باشد.

درخواست خروج از حفاظت نیازمند به بازبینی را می‌توان با هریک از مدیران یا در ویکی‌ادبیات:درخواست محافظت صفحه#درخواست‌های خروج از محافظت مطرح کرد.

حفاظت بی‌پایان

حفاظت بی‌پایان

برخی قسمت‌های ویکی‌ادبیات به‌طور دایم توسط نرم‌افزار مدیاویکی محافظت شده‌اند. فضای نام مدیاویکی که بخش‌هایی از رابط‌های سایت را تعریف می‌کند تحت حفاظت کامل است و مدیران نیز قادر به خروج از حفاظت آن نیستند. هم‌چنین سیستم ویکی‌ادبیات به‌طور خودکار صفحه‌های CSS و جاوااسکریپت هر کاربر مانند کاربر:مثال/monobook.css یا کاربر:مثال/cologneblue.js را به‌صورت حفاظت‌شدهٔ کامل درمی‌آورد به‌طوری‌که فقط توسط صاحب آن حساب کاربری و مدیران ویرایش شود. چنین حفاظتی برای هر زیرصفحهٔ کاربری با پسوند «css.» یا «js.» اعمال می‌شود. مدیران می‌توانند در چنین صفحه‌هایی تغییر ایجاد کنند؛ مثلاً برای حذف اسکریپت کاربری که به‌طور نامناسبی استفاده شده است.

علاوه‌بر آنچه در بالا ذکر شد، صفحه‌های زیر نیز معمولاً به‌طور بی‌پایان محافظت می‌شوند:

حفاظت آبشاری

کاربردهای این نوع از حفاظت از صفحات، شامل:

 • صفحاتی که بیننده‌های زیادی دارند؛ مانند صفحهٔ اصلی.
 • صفحاتی که به فهرست کردن آن دسته از صفحات می‌پردازند که باید برای مدت طولانی حفاظت شوند.

حفاظت آبشاری باعث می‌شود که تمام صفحاتی که در یک صفحه گنجانده شده‌اند (از جمله الگوها و تصاویر) به‌حالت کاملاً حفاظت‌شده درآیند.

حفاظت اداری

حفاظت توسط بنیاد

بنیان‌گذاران ویکی‌پدیا (مانند جیمی ولز)، در برخی شرایط ویژه که تغییر در محتوای یک صفحه، بنا به دلایلی نظیر حق نشر یا افترا مجاز نیست، راساً اقدام به قفل کردن آن صفحات می‌کنند. از مدیران ویکی‌ادبیات انتظار می‌رود که دربارۀ وضعیت حفاظت این صفحات دخالتی نکنند؛ مگر اینکه این اجازه مشخصاً از طرف یکی از اعضای بنیاد ویکی‌مدیا به آنان داده شود.

خروج از حفاظت

به‌جز صفحاتی که توسط اعضای بنیاد ویکی‌مدیا حفاظت شده‌اند، مدیران می‌توانند بقیهٔ صفحات را پس از طی مدت‌ معقولی از حفاظت خارج کنند به‌خصوص اگر در صفحهٔ بحث آن مقاله برای مدت طولانی بحث جدیدی رخ نداده باشد.

خارج‌کردن صفحات از حالت حفاظت‌شده پس از طی مدت کوتاهی از شروع حفاظت‌شدن صفحه، فقط زمانی مجاز است که کاربران ویکی‌ادبیات در این باره به اجماع رسیده باشند یا این کار با مشورتِ مدیری که حفاظت را شروع کرده است صورت بگیرد. این موضوع به‌خصوص زمانی مصداق دارد که خاتمه‌دادن حفاظت از صفحه زمینه‌ساز شروع مجدد جنگ‌های ویرایش باشد و مدیری که صفحه را قفل کرده، در تلاش برای حل مناقشه قبل از خاتمهٔ حفاظت صفحه باشد.

همچنین، مدیران می‌توانند زمان قفل‌کردن یک صفحه، مدتی برای حفاظت‌شدگی آن صفحه تعیین کنند؛ در این حالت، پس از طی زمان، صفحه به‌طور خودکار از حالت حفاظت‌شده خارج می‌شود.

حفاظت‌ها بر پایهٔ فضای نام

الگو:گسترش بخش

فضای نام بحث کاربر

صفحه‌های بحث کاربری به‌ندرت محافظت می‌شوند و تنها در صورت رخ‌دادن خرابکاری‌های بسیار شدید توسط آی‌پی‌ها به‌مدت کوتاهی می‌توانند نیمه‌حفاظت شوند. کاربرانی که صفحهٔ بحثشان نیمه‌حفاظت شده است باید یک زیرصفحهٔ کاربری حفاظت‌نشده داشته باشند که به‌طور واضح در بالای صفحهٔ بحث اصلی آن‌ها به آن پیوند داده شده باشد تا کاربرانی که تأیید خودکار نشده‌اند بتوانند دیدگاه‌های خود را که از روی حسن نیت بیان می‌دارند در آن مطرح کنند.

اینکه کاربری بخواهد صفحهٔ بحثش محافظت شود دلیل کافی برای حفاظت از صفحهٔ بحث نیست.

الگوهای موجود

الگو:الگوهای حفاظت

جستارهای وابسته

پانویس