ویکی‌ادبیات:زیرصفحه‌

From ویکی‌ادبیات
Jump to: navigation, search

الگو:فهرست رهنمودها زیرصفحه‌ها صفحاتی هستند که با یک خط مورب از صفحه‌های مادر جدا می‌شوند. قابلیت ایجاد زیرصفحه در تمامی فضاهای نام ویکی‌ادبیات فعال است، به‌جز در فضای نام اصلی (فضای نام مقاله‌ها) که در پروژه‌ ویکی‌ادبیات‌ غیرفعال بوده و درنتیجه نمی‌توان برای مقالات زیرصفحه ساخت.

هر پیوندی که با یک / (خط مورب) شروع شود یک پیوند به زیرصفحه‌ای از صفحهٔ حاضر خواهد بود و نام آن صفحه به‌صورت صفحهٔ مادر/زیرصفحه درج می‌شود. مثلاً اگر در صفحهٔ کاربری‌تان پیوند /فهرست مشترکات را قرار دهید و روی آن کلیک کنید، به صفحه‌ای با عنوان «آثار:مثال/فهرست مشترکات» خواهید رفت. برای زیرصفحات نیز می‌توان زیر صفحه ساخت. در ابتدای هر زیرصفحه، پیوندی به صفحهٔ مادر وجود دارد.

کاربردهای مجاز

 1. فضای نام کاربر: ساخت زیرصفحه‌هایی برای نگهداری، کار روی مقاله‌ها و غیره. مانند [‌‌[آثار:مثال/غزلیات]] یا [‌[آثار:مثال/مشترکات بعد از انقلاب]‌].
 2. ویکی‌پروژه‌ها: زیرصفحه‌ها برای الگوهای خاص یا بحث‌ها و رهنمودها.
 3. درگاهها: ساخت زیرصفحه‌هایی برای نگهداری محتویات درگاه‌ها و الگوهای مربوط به درگاه؛
 4. نظرخواهی برای حذف: زیرصفحه‌های یکایک نظرخواهی‌ها.
 5. صفحه‌های مستندات الگوها؛
 6. بایگانی صفحه‌های بحث؛

کاربردهای غیرمجاز

 1. نوشتن یک محتوای انشعاب یافته به منظور اجتناب از دیدگاه بی طرف.
 2. نوشتن بازبینی های عمده مقالات مثلاً، [[مقاله نمونه/موقت]] در فضای نام اصلی به نحوی که بتوان تصادفاً از طریق ویژه:مقاله تصادفی به آن رسید.- این‌ها را در فضای نام بحث بنویسید. برای مثال ویکی‌ادبیات:صفحات کار را برای توضیحات بیشتر ببینید. همچنین از پیوندهای داخلی و خروجی مانند "بحث:.../موقت" که ممکن است تداعی مقاله دانشنامه بودن را بکند دوری کنید مثلاً:
  • پیوند رده‌ها را در داخل تگ‌های "nowiki" جای دهید تا یک صفحهٔ موقت در رده‌های پروژه که جای مقاله‌ها هستند جای نگیرد. برای مثال: <nowiki>[[رده:آثار به‌نمایش درآمده]]</nowiki>. تگ‌های "nowiki" را فقط زمانی باید حذف کرد که مطالب موقت از مکان موقت با جای همیشگی‌شان در مقاله منتقل شده باشند. راه‌حل دیگر این است که پیش از واژهٔ «رده» یک «:» قرار دهید، برای نمونه [[:رده:نمایشنامه‌]] به‌جای [[رده:نمایشنامه]]. در اینجا، رده به‌صورت یک پیوند درخواهد آمد اما زیرصفحه را در رده قرار نمی‌دهد.
  • الگوهای ناوبری‌ای مسازید که به گونه‌ای جلوه دهند که انگار این زیرصفحه بخشی از مقاله‌های ویکی‌ادبیات است.
  • پیش‌نویس‌هایی که در فضای نام اصلی هستند باید منتقل شوند یا اگر رها شده‌اند و غیرفعال هستند و مطالبشان تکرار مطالب مقالهٔ اصلی است حذف شوند.
 3. استفاده از زیرصفحه‌ها برای مطالب اصلی‌ای که قرار است بخشی از دانشنامه باشند جایز نیست.
 4. کپی‌کردن کل یا بخشی از مطالب دارای حق نشر منابع معتبر تحت‌عنوان به‌اشتراک گذاشتن با کاربران دیگر، نقض حق تکثیر است و در هیچ صفحه‌ای از ویکی‌ادبیات مجاز نیست.


الگو:ویکی‌ادبیات-خرد